Poradnik Eksportera kompendium wiedzy na temat eksportu produktów mleczarskich do krajów trzecich

05.12.2017

Polskie produkty mleczarskie znane są z najwyższej jakości. Nasze rodzime przedsiębiorstwa mleczarskie sprzedają swoje produkty praktycznie na całym świecie. Jesteśmy jednymi z wiodących dostawców odtłuszczonego mleka w proszku na rynek algierski, mleka płynnego na rynek RPA, serów na rynek Ukrainy czy Arabii Saudyjskiej. Sprzedajemy do tak odległych krajów jak Kolumbia, Peru, Indonezja czy Malezja. Udział eksportu bezpośredniego w wartości sprzedaży całej branży mleczarskiej w I półroczu 2017 roku wyniósł 16,7%, a wskaźnik ten rośnie z roku na rok.

Przedsiębiorstwa, które eksportują swoje produkty do krajów trzecich, doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że jednym z czynników sukcesu w zakresie ekspansji na nowe rynki jest dostęp do sprawdzonej i rzetelnej informacji rynkowej. Warunkiem koniecznym do prowadzenia wysyłek produktów mleczarskich poza UE jest znajomość wymagań weterynaryjnych przy eksporcie do krajów trzecich. Polska Izba Mleka wychodzi naprzeciw branży mleczarskiej i przygotowała Poradnik Eksportera, który rozwieje wiele wątpliwości związanych z eksportem produktów mleczarskich.

– Stworzyliśmy Poradnik Eksportera, który stanowi kompendium wiedzy na temat rynków zagranicznych, kluczowych dla polskiego mleczarstwa. Jego podstawą są opisane wymagania i procedury weterynaryjne przy handlu wewnątrzwspólnotowym oraz eksporcie do najbardziej perspektywicznych krajów trzecich. Wymagania przy eksporcie poza UE są zależne od władz danego kraju trzeciego, a więc mnogość przepisów powoduje niepotrzebne komplikacje i problemy przy wysyłkach produktów mleczarskich. Zebranie tych wymagań w jednej publikacji jest niezwykle cenne dla polskiej branży mleczarskiej. Uzupełnieniem wymagań weterynaryjnych są analizy i informacje nt. rynków mleczarskich w tych krajach. Przygotowanie Poradnika Eksportera było możliwe dzięki sfinansowaniu z Funduszu Promocji Mleka – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

W opracowaniu znajdują się wymagania weterynaryjne i analizy rynkowe 37 krajów trzecich. Są to m.in. wszystkie kraje Stowarzyszenia ASEAN (tj. Indonezja, Filipiny, Wietnam, Singapur), pozostałe kraje azjatyckie, tj.: Chiny, Japonia, Arabia Saudyjska, kraje Afryki: Algieria, Egipt, Maroko, kraje Ameryki Północnej i Południowej (USA, Kanada, Kuba, Kolumbia, Peru).

Poradnik został przygotowany w oparciu o najnowsze raporty branżowe m.in. International Dairy Federation, informacje przygotowane przez European Dairy Association oraz materiały i ekspertyzy kluczowych instytucji krajowych i zagranicznych tj.:

✓  Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadach RP;

✓  Główny Inspektorat Weterynarii;

✓  Polska Agencja Inwestycji i Handlu – PAIH;

✓  Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Finansów;

✓  Ambasady RP w opisywanych krajach;

✓  Komisja Europejska, Eurostat i inne instytucje wspólnotowe.

(05.12.2017 za izbamleka.pl)