Od tego roku obowiązują e-wnioski o dopłaty bezpośrednie

04.01.2018

W tym roku przełomową zmianą w przyjmowaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie ich składanie drogą elektroniczną. Przygotowywana jest aplikacja takiego wniosku – poinformowała na konferencji prasowej w środę prezes ARiMR Maria Fajger.

Podkreśliła, że w związku z tak dużą zmianą Agencja przygotowała pakiet informacji, planowane są szkolenia. Jej zdaniem, część rolników poradzi sobie z przekazywaniem wniosku przez internet, ale będzie też grupa, która będzie wymagała pomocy. Dlatego ważne jest, by partnerem w tym przedsięwzięciu było szeroko rozumiane doradztwo rolnicze.

– Jest także decyzja, żeby Agencja w najbliższych latach wysyłała do rolników wnioski w formie papierowej – powiedziała Fajger. Dodała, że forma składania wniosków nie może być rewolucją, ale zmianą ewolucyjną. Przypomniała, że w 2017 roku tylko niespełna 1% rolników (ok. 11 tys. wniosków) złożyło wnioski przez Internet.

Zaznaczyła, że projekt ustawy dotyczący e-wniosków trafił już do prac sejmowych. Dodała, że znajdują się w nim przepisy, które pozwalają, by część rolników działających w systemie małych gospodarstw mogła złożyć jedynie oświadczenie, że w ich gospodarstwie nie ma żadnych zmian. – Ułatwi to sporej części rolników składanie wniosków, a Agencji pozwoli sprawniej wdrożyć tę część wniosków w formie elektronicznej – powiedziała. Jej zdaniem, z tej formy może skorzystać ok. 300-500 tys. osób. Proponuje się, by oświadczenia były składane od połowy lutego do połowy marca.

– Zakłada się, że 100% wniosków musi być wprowadzone elektronicznie, ale jeżeli część wniosków dostarczona zostanie w formie papierowej, ARiMR będzie musiała sama wprowadzić je do systemu. Szkolenia będą po to, by jak najwięcej rolników przekazało je w formie elektronicznej – mówiła Fajger.

Według Fajger, obecnie przygotowywana aplikacja będzie znacznie bardziej „przyjazna, bardziej intuicyjna i prostsza”. Wypełnianie wniosku będzie zaczynało się od wyrysowania działek.

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa co roku od 15 marca do 15 maja. W 2017 roku o dopłaty starało się 1 mln 342 tys. rolników.

– Kolejnym nowym zadaniem realizowanym od 2018 roku jest przejęcie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) obsługi programu dopłat do materiału siewnego. Skorzysta z niego ok. 60 tys. rolników – zaznaczała Fajger.

Szefowa ARiMR poinformowała, że do 2 stycznia br. rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostali 9,47 mld zł, w tym 9,18 mld stanowi 70% zaliczki tych dopłat. Reszta pieniędzy będzie przekazywana do końca czerwca br. W sumie na dopłaty przeznaczone jest 14,8 mld zł.

– Jeżeli chodzi o realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, to w sumie rolnicy złożyli 2,6 mln wniosków, w ubiegłym roku – 900 tys. Podpisano umowy na kwotę 20,8 mld zł, w 2017 – na kwotę 8,1 mld zł. Ok. 900 tys. beneficjentów już otrzymało środki w wysokości 9 mld zł, w tym 4 mld zł trafiło do nich w 2017 roku – podsumowała Fajger.

Dodała, że Agencja wspiera także rolników z krajowego budżetu. M.in. w 2017 roku przekazała w ramach pomocy krajowej ok. 705 mln zł.

(04.01.2018 za PAP)