W Europie rośnie nadwyżka mleka

05.01.2018

Według ostatnich prognoz Rabobanku, oczekuje się, że podaż mleka w UE będzie nadal rosnąć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Analitycy Rabobanku uważają, że europejska podaż mleka w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zadecyduje o losie globalnych rynków. Eksperci banku zauważają, że globalna podaż wzrosła od zeszłej wiosny i ostrzegają, że to jeszcze nie koniec.

Niestety wśród konsekwencji przewidywany jest m.in. kryzys cenowy, mimo wysiłków niektórych producentów mających na celu ograniczenie podaży w reakcji na wahania cen mleka.

Obecnie główna uwaga analityków skupia się na trendach produkcyjnych w Europie w nadchodzących sześciu miesiącach. Podczas gdy ceny w UE zaczęły spadać, a niedobory paszowe pojawiły się w niektórych częściach Irlandii, nie ma to znaczenia dla skali europejskiej, gdzie duże ilości pasz objętościowych i powiększające się stada będą generować wzrost produkcji mleka w pierwszej połowie 2018 roku.

Rabobank prognozuje, że plany Komisji Europejskiej, dotyczące ograniczenia skupu interwencyjnego odtłuszczonego mleka w proszku w tym roku, spowodują przekierowanie części europejskiego mleka na produkcję sera i pełnego mleka w proszku, co będzie konieczne, aby zagospodarować nadwyżkę surowca.

(05.01.2018 za Łukasz Głuchowski, farmer.pl)