Premia za odpowiedzialną produkcję mleka

08.01.2018

Wiodąca fińska mleczarnia Valio płaci premię za odpowiedzialną produkcję mleka.

Według danych Valio, od 1 stycznia firma płaci dodatkowo o 1 eurocenta więcej za litr mleka, jeśli rolnicy spełniają specjalne warunki dotyczące dobrostanu zwierząt.

Należą do nich na przykład regularny przegląd wskaźników dobrostanu zwierząt przez lekarza weterynarii, specjalny monitoring zdrowia kopyt i gwarantowane bezbolesne usuwanie rogów u cieląt.

Zgodnie z wytycznymi Valio dla odpowiedzialnej produkcji mleka, nowo budowane obory dla bydła mlecznego muszą również umożliwiać całoroczne korzystanie z wybiegów. Obecnie powinno to już dotyczyć około 55% obór.

Od producentów w ramach programu wymaga również zrzeczenia się importu soi i pasz zawierających genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO).

Nowy program dobrostanu zwierząt Valio wzbudza duże zainteresowanie ze strony fińskich producentów mleka. Jak ogłosiła firma, na początku tego miesiąca 4600 spośród łącznej liczby 5800 dostawców uzyskało już certyfikacje zgodne z kryteriami wobec ubiegając się o premię. Do 2020 roku wszyscy producenci mleka współpracujący z Valio będą uczestniczyć w programie.

(08.01.2018 za farmer.pl)