Deklaracja PO ws. ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele nieuzasadniona

10.03.2018

Deklaracja PO dotycząca tego, że złoży projekt ustawy uchylającej przepisy ograniczające handel w niedziele i święta, jest nieuzasadniona i przedwczesna – oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, zarzuty PO ws. ograniczenia handlu w niedzielę są niepoważne.

11 marca – to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów.

W poprzedzającą ten dzień sobotę przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedzieli, że Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Podobne briefingi jak w Warszawie PO zaplanowała na sobotę w blisko 30 miastach w całej Polsce.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że w Polsce jest wysokie poparcie dla ograniczenia handlu w niedzielę. – Deklaracja PO dotycząca tego, że złoży projekt ustawy uchylającej przepisy ograniczające handel w niedziele i święta, jest nieuzasadniona i przedwczesna – oceniła.

Zdaniem minister zarzuty Platformy dotyczące odbierania wolności obywatelom poprzez ograniczenie handlu w niedziele są „niepoważne”. – My dajemy ludziom wybór i możliwość spędzenia czasu z rodziną, chronimy pracowników dużych korporacji. Małe sklepy, gdzie właściciele staną za ladą, będą mogły prowadzić handel – podkreśliła.

Według minister, Platforma chciałaby, aby „obywatele pracowali do 67 roku życia”, a także „chodzili do pracy w niedziele i święta”. – Według mnie to właśnie jest ograniczenie wolności. My poprzez tę ustawę i ustawę obniżającą wiek emerytalny dajemy ludziom wybór – wskazała szefowa MRPiPS.

– Chronimy ludzi, którzy pracują dla wielkich firm i do tej pory nie mieli możliwości wyboru. Teraz mogą chociażby zostać z dziećmi w domu, kiedy te nie mają szkoły” – powiedziała Rafalska. „To nie my sobie wymyśliliśmy te przepisy, to sami obywatele tego chcieli” – zaznaczyła minister.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

(10.03.2018 za PAP, fot. MRPiPS)