Żywność musi być zdrowa i bezpieczna

10.04.2018

– Na rynku znajduje się spora oferta rożnego rodzaju żywności, są produkty ekologiczne, tradycyjne czy wysoko przetworzone, ale niezależnie od tego, jaką żywność konsument wybierze, musi być ona bezpieczna i dobra – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Jak zauważył, na jakość żywności ma wpływ nie tylko surowiec, ale także sposób przetworzenia, dystrybucja czy przechowywanie. Jest to ogromne wyzwanie dla całej branży rolno-spożywczej, a także dla resortu rolnictwa, aby stworzyć odpowiednie regulacje pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie produktów od pola do stołu – mówił Bogucki podczas panelu dyskusyjnego w ramach V międzynarodowych targów żywności World Food Warsaw.

Wiceminister dodał, że istotne jest wypromowanie polskiej kuchni, bo wówczas można wiele produktów dostarczać konsumentom poprzez tradycyjne dania.

Europoseł, szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski zaznaczył, że żywność jest m.in. przedmiotem handlu i każdy z ministrów rolnictwa stara się wspierać eksport własnych produktów.

Jego zdaniem, na rynku żywnościowym coraz większą rolę będzie odgrywała globalizacja, to rynek światowy będzie wyznaczał ceny i przepływy żywności.

(10.04.2018 za PAP)