Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne „Energia I Środowisko w Mleczarstwie”

Przed niemal czterdziestu laty, z inicjatywy profesora Janusza Budnego, mleczarstwo polskie przystąpiło do pełniejszej analizy gospodarki energią, powołując na początku lat 80-ych ubiegłego wieku coroczną konferencję naukowo-techniczną nt. „Problemy gospodarki energią i środowiskiem w mleczarstwie”. Zaangażowane w jej obrady były kierownictwa przedsiębiorstw mleczarskich o różnym profilu kapitałowym, zwłaszcza główni mechanicy i główni energetycy. Dla tej grupy kadry zawodowej mleczarstwa Konferencja stanowiła bardzo ważny obszar wiedzy i stanowiła ona zarazem podstawę przy podejmowaniu decyzji istotnych dla przedsiębiorstw w tak ważnej współcześnie dziedzinie, jaką jest gospodarka energią i środowiskiem. Zwłaszcza w przewidywanym i zbliżającym się kryzysie w obydwu dziedzinach.

Główny ciężar organizacji Konferencji spoczywa na Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym „Energia i środowisko w mleczarstwie”’ działającym od 25 lat przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od 2014 roku funkcję Prezesa Stowarzyszenia pełni profesor Ryszard Żywica.

W tym roku przystąpiliśmy do organizacji XXXVII Konferencji, która obradować będzie w dniach 3-6 września 2018 roku w Janowie Podlaskim. Obrady będą koncentrować się wokół hasła „łączyć tych, którzy potrzebują z tymi, którzy potrafią”, wprowadzonego przed laty przez profesora Janusza Budnego.

Hotel Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, w którym będą odbywać się obrady, zlokalizowany jest w odległości 160 km od Warszawy, 120 km od Lublina i 130 km od Białegostoku. Cały kompleks hotelowy został odtworzony wg historycznego układu budynków, dzięki czemu Uczestnicy Konferencji poczują, że jest to miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Osada przepięknie położona na wzniesieniu, w dolinie rzeki Bug, na chronionych terenach Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, przyciąga pasjonatów historii, amatorów pięknych krajobrazów, uroczych zakątków i malowniczo położonych wsi, a piękno przyrody daje tu wytchnienie i odpoczynek. Niezapomnianych doznań dostarczy również wizyta w XIX-wiecznej Stadninie Koni słynącej z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Gospodarzem Regionalnym Konferencji jest Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim, która jest jedną z największych i dynamicznie rozwijających się firm branży serowarskiej w naszym kraju – liderem w wytwarzaniu serów szlachetnych i długo dojrzewających. Firma ta dysponując najnowocześniejszym wyposażeniem, łączy tradycyjne metody produkcji z unikalnymi recepturami, opracowanymi przez kolejne pokolenia radzyńskich serowarów. Wytwarza ona także produkty, które są składnikiem wyrobów końcowych w największych międzynarodowych koncernach spożywczych.

Do udziału w Konferencji zapraszamy: Prezesów i Dyrektorów przedsiębiorstw mleczarskich, ich zastępców, głównych mechaników i energetyków, pracowników firm i instytucji technicznych, właścicieli firm specjalistycznych, pracowników firm projektowych oraz pracowników naukowych, zainteresowanych gospodarką energią i środowiskiem.

pdf

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

dr hab. inż. Katarzyna Banach, prof. UWM