Polscy przedsiębiorcy skorzystają na wolnym handlu

14.05.2018

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Cecilia Malmstroem, komisarz UE ds. handlu, zapowiedziała kolejne dwustronne umowy handlowe. Po Kanadzie i Japonii przyjdzie czas na m.in. Singapur, Australię i Nową Zelandię. – Otwartość się polskim przedsiębiorcom opłaci – stwierdziła Cecilia Malmstroem.

Dziś podziały polityczne powoli tracą na znaczeniu, zanika podział na prawicę i lewicę, teraz główna linia podziału przebiega między postawą otwartości i zamknięcia – mówiła komisarz Cecilia Malmstroem, komisarz ds. handlu. – Otwartość polega na tym, że nie boimy się tego co jest poza granicami, jesteśmy otwarci na zmianę, wierzymy w wolności osobiste. To nie tylko kwestie handlu, to także otwartość na ludzi, pomysły i innowacje. Strona zamknięta woli budować mury, wytyczać granice. To zresztą reakcja, którą można zrozumieć. Podczas kryzysu wiele osób straciło pracę na skutek globalizacji. Trzeba tym ludziom pomóc, szkolić edukować, by mogli się dalej rozwijać – mówiła Malmstroem.

Jej zdaniem zamknięcie nie jest żadnym rozwiązaniem. – Pamiętajmy, ze 95% wytworzonej nowej tkanki gospodarczej pojawia się poza Europą. Mamy samochód zaprojektowany w jednym miejscu, produkowany w innym. Tworzą się więzi gospodarcze, których nie powinniśmy zrywać. Kształtujmy globalizację i nie pozwalajmy, by ona kształtowała nas – stwierdziła Malmstroem.

Komisarz podkreślała, że na kolejnych umowach o wolnym handlu skorzystają również polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali i średni. – Wdrażamy porozumienie z Kanadą. Już dzisiaj 59 tys. miejsc pracy miejsc w Polsce istnieje dzięki handlowi z Kanadą. 75% polskich firm, które eksportują do Kanady, to firmy małe i średnie, które stanowią podstawę gospodarki europejskiej – mówiła Malmstroem. – Mam nadzieję, że do końca roku wejdzie w życie porozumienie z Japonią i polskie firmy też na tym skorzystają. UE i Japonia to niemal jedna czwarta światowego PKB – stwierdziła.

– Te porozumienia są bardzo ważne, tworzymy strategiczne sojusze. Kilka tygodni temu zamknęliśmy negocjacje w sprawie porozumienia z Meksykiem. Niedługo dołączą Singapur i Wietnam. Pracujemy też z Australią i Nową Zelandią. Krąg naszych partnerów i przyjaciół się poszerza – podsumowała komisarz.

(14.05.2018 za wnp.pl, fot. PTWP)