Wartość rynku cateringowego szacuje się na ok. 4,5 mld

15.05.2018

Rynek cateringowy ma się bardzo dobrze. Stanowi on tak naprawdę jeden z najszybciej rosnących sektorów w gastronomii! Wartość tego segmentu szacuje się na około 4,5 mld złotych i, co ważne, będzie on nadal rósł – zwłaszcza w sektorze MŚP oraz korporacji – mówi Damian Wiatrak, dyrektor zarządzający w firmie Deli Catering.

Jak mówi Damian Wiatrak, dla usług cateringowych najbardziej perspektywiczny jest sektor MŚP oraz korporacje.

– Mamy do czynienia z coraz większą liczbą działań marketingowych. Bez dwóch zdań zwiększa się z każdym kolejnym rokiem świadomość roli, jaką odgrywają eventy. I to nie tylko w komunikacji, lecz także i strategii – zarówno marketingowej, jak i HR-owej. Tak oto korzystanie z usług cateringowych przestało być domeną wyłącznie dużych graczy rynkowych – mówi Damian Wiatrak.

W świecie cateringu coraz większe znaczenie ma też trend eko.

– Trend ten bardzo mocno przyczynił się do rozwoju rynku usług cateringowych. Wraz z jego nadejściem skończył się czas oferowania jedynie certyfikowanych produktów – znaczenia nabrała szeroko pojęta dbałość o środowisko naturalne i szerzenie wiedzy o zdrowym odżywianiu. Stąd coraz większą wagę zaczęto przywiązywać nie tylko do tego „co”, lecz także i „jak” podawać. I tak, zamiast po popularne styropianowe kubki czy plastikowe talerze nierzadko sięga się po ich ekologiczne odpowiedniki. Nasza marka, dla przykładu, chętnie wykorzystuje szklane oraz jadalne opakowania – przyznał dyrektor zarządzający Deli Catering.

Jego zdaniem rynek cateringu czeka już wkrótce konsolidacja: słabsi gracze odpadną, a silniejsi będą się łączyć w większe projekty.

(15.05.2018 za portalspozywczy.pl)