Analitycy prognozują spadek cen jaj, mleka, pszenicy i rzepaku

07.06.2018

Według prognoz analityków BZ WBK, PKO BP, Crédit Agricole, BGŻ BNP Paribas oraz Alior Banku, które biorą udział w rankingu prognoz cen surowców rolnych, ceny jaj czekają w ciągu kwartału spadki o dalsze 14%, w odniesieniu do cen z kwietnia – podaje „Rzeczpospolita”.

W ciągu kwartału spadną jeszcze ceny mleka (o 3,7%), bydła (o 2,5%) oraz pszenicy (o 3,7%) i rzepaku, przy czym zgodnie z prognozami te dwa ostatnie surowce mogą jeszcze nieznacznie drożeć do końca czerwca (średnio o 1,6 oraz 0,3%).

Nie zawsze spadki cen zawdzięczamy porze roku. Mimo zmniejszenia powierzchni upraw część analityków spodziewa się niskich cen rzepaku także przez spodziewane rekordowe zbiory na Ukrainie. Wzrostów cen rzepaku spodziewa się za to Marta Skrzypczyk, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w BGŻ BNP Paribas. – Drożejąca ropa, złagodzenie napięć na linii Waszyngon-Pekin stanowiły impuls do podwyżek – mówi Marta Skrzypczyk.

Nie potwierdziły się też czarne prognozy wzrostu cen cukru. Po likwidacji kwot ceny tego kluczowego surowca zachowują się spokojnie – mówi Jakub Olipra.

(07.06.2018 za „Rzeczpospolita”)