W czerwcu spadł wskaźnik cen żywności FAO

06.07.2018

Wskaźnik cen żywności FAO (FFPI) wynosił średnio 173,7 punktu w czerwcu 2018 roku, co stanowi spadek o 2,4 punktu (1,3%) w stosunku do poziomu z maja i było pierwszym spadkiem miesiąc do miesiąca od początku tego roku.

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO wynosił średnio 166,2 punktu w czerwcu, o 6,4 punktu (3,7%) mniej niż w maju, ale wciąż był o prawie 8% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmniejszenie w czerwcu wynikało ze stosunkowo szybkiego spadku notowań kukurydzy i pszenicy.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wynosił średnio 146,1 punktu w czerwcu i spadł o 4,5 punktu (3%) od maja, co oznacza piąty z rzędu spadek i najniższy poziom od 29 miesięcy. Spadek spowodowany był niższymi notowaniami oleju palmowego, sojowego i słonecznikowego. Dalszy spadek cen oleju palmowego odzwierciedla globalne zapotrzebowanie. Jeśli chodzi o olej sojowy, kolejne nagromadzenia zapasów w kilku krajach również miały wpływ na ceny, podczas gdy notowania oleju słonecznikowego spadały w wyniku wyższej niż oczekiwano produkcji, szczególnie w UE i na Ukrainie.

Wskaźnik cen wyrobów mleczarskich FAO wynosił w czerwcu średnio 213,2 punktu o 2 punkty (0,9%) mniej od maja, ale nadal 2 procent więcej niż w czerwcu w zeszłym roku. Spadek w czerwcu był spowodowany przez niższe ceny sera, którego nie zrekompensował wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), podczas gdy ceny masła i mleka pełnego w proszku (WMP) pozostały stabilne. Wzrost eksportu z USA i UE zaciążył na notowaniach cen dla sera. Ceny masła i WMP wzrosły w Europie, ale spadły nieznacznie w Oceanii.

Wskaźnik cen mięsa FAO wynosił w czerwcu średnio 169,8 punktów, nieznacznie (0,3%). Niewielki wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca wynikał w dużej mierze ze wzrostu cen mięsa owczego, a także niewielkiego wzrostu cen mięsa wieprzowego, podczas gdy notowania cen bydła i drobiu nieznacznie spadły. Solidny popyt importowy, przy słabych ofertach z Oceanii, doprowadził do wyższych cen mięsa owczego, podczas gdy silny popyt, zwłaszcza w Europie, wsparł wzrost cen wieprzowiny. Duże dostawy eksportowe z Australii przyczyniły się do spadku cen wołowiny, podczas gdy znaczna dostępność importowanego mięsa drobiowego zwłaszcza z Brazylii, przy słabym popycie, doprowadziła do obniżki cen.

Indeks cen cukru FAO wynosił średnio 177,4 punktu w czerwcu, o 2,1 punktu (1,2%) więcej niż w maju, co oznacza pierwszy wzrost po sześciu miesiącach kolejnych spadków. Wzrost międzynarodowych cen cukru wynikał głównie z obaw o perspektywy produkcji cukru w ​​Brazylii, największym na świecie kraju produkującym i eksportującym cukier, ponieważ susza nadal negatywnie wpływała na plony trzciny cukrowej. Raporty wskazujące na większe wykorzystanie trzciny cukrowej do produkcji etanolu paliwowego w Brazylii również wsparły wzrost międzynarodowych cen cukru.

(06.07.2018 za farmer.pl)