Rolnicy bez pieniędzy za mleko. Trudna sytuacja w Rypinie

06.07.2018

Producenci mleka oddający surowiec do mleczarni ROTR w Rypinie w woj. kujawsko-pomorskim od kilku miesięcy nie otrzymują za niego pieniędzy. Zakład szacuje, że dług wobec rolników wynosi aż 22 miliony złotych.

– Oddajemy mleko, tymczasem za kwiecień, za maj, za czerwiec nie mamy wypłat, a niektórzy też nie mają za marzec. Mamy na to faktury, dokumenty i nic z tego nie wynika – mówił producent mleka Rafał Chmielewski.

Producenci mleka czekają na swoje pieniądze. Jak sami przyznają, mleczarnia zalega im kwotę sięgającą od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tys. zł.

Dotychczasowy prezes mleczarni złożył rezygnację, ale produkcja odbywa się dalej, a rolnicy nadal oddają do niej wyprodukowane mleko. Jednak z każdym miesiącem jest ich coraz mniej. Maleje również liczba pracowników zakładu.

– Na tę sytuację złożyło się szereg czynników. One będą analizowane przez organa spółdzielni, natomiast za długo by opowiadać. Nie ma jednej przyczyny, jednej decyzji, jednego wydarzenia – mówił Jacek Smoliński, wiceprezes spółdzielni w Rypinie.

Zarząd mleczarni walczy o to, aby zakład nie upadł. W tym celu potrzebny jest nowy inwestor. Być może szansą na wyjście z tej sytuacji jest także złożenie wniosku o restrukturyzację zakładu.

(06.07.2018 za Mirosław Lewandowski, agropolska.pl)