Ceny galanterii mlecznej nie zmieniły się od 3 lat

09.07.2018

Przy wahaniach cen na rynku mleczarskim, galanteria jest segmentem, który daje największą stabilność. Tutaj ceny nie zmieniły się od trzech lat – powiedział Wojciech Jezierski, wiceprezes OSM Łowicz ds. Handlu i Marketingu.

W Polsce do produkcji galanterii mleczarskiej trafia 20% surowca. To stosunkowo niewiele.

– Obecnie największy wpływ na rynek mają ceny serów i masła, które ponownie rosną. Nie bez znaczenia są także zapasy mleka w proszku, będące w gestii Komisji Europejskiej. Próbuje się je sprzedawać w ramach przetargów, ale bez większych sukcesów – mówił Wojciech Jezierski podczas konferencji. Dodaje, że wspomniane zapasy stanowią 20% handlu światowego OMP.

Przypomniał również, że termin przydatności do spożycia wynosi 2 lata, więc wkrótce zacznie się zbliżać do końca. – Niestety KE nie przeznaczyła zgromadzonego mleka w proszku ani na pasze, ani na pomoc humanitarną. Teraz nikt nie wie co z tym zrobić – zauważył wiceprezes Jezierski.

Mimo tego, jego zdaniem, obecna koniunktura na światowym rynku mleczarskim jest dobra, chociaż nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo będzie trwała.

(09.07.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. OSM Łowicz)