SERTOP uczmy dzieci samodzielności

Wakacje to idealny moment do nauczenia dzieci czegoś nowego. Brak szkolnych obowiązków i letnia atmosfera sprawiają, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice mają więcej wolnego czasu, który warto wspólnie wykorzystać na naukę samodzielnego gotowania. Ma to istotne znaczenie edukacyjne także pod kątem zdrowotnym, bo to, czego nauczymy najmłodszych w dzieciństwie, zostanie z nimi na długie lata.

Co mogą ugotować milusińscy pod czujnym okiem rodziców? – Zacznijmy od najprostszych rozwiązań. Dobrym pomysłem są proste i pyszne chłodniki, wykonane na przykład ze zblendowanych owoców czy warzyw. Również warzywno-makaronowe zapiekanki z dodatkiem serka topionego mogą stanowić doskonałe danie dla całej rodziny – mówi Aneta Będkowska, Marketing Manager w Sertop sp. z o.o. – Jeszcze prostsze i szybsze w wykonaniu są sałatki z sezonowych warzyw z dodatkiem oliwy, chrupiącej bagietki i pokrojonego w kostkę serka topionego. Nauczmy dzieci wykorzystywać możliwości, jakie dają polskie, regionalne produkty i pozwólmy im kreować własne smaki – zachęca Aneta Będkowska.

Dobra dieta to podstawa zdrowego stylu życia, dlatego warto wyrabiać w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, zachęcając je do wspólnego gotowania. Bo nawet kilkulatki potrafią samodzielnie lub z drobną pomocą rodziców, przygotować sobie kanapkę z ulubionym serkiem i warzywami czy wspomnianą zupę lub sałatkę.

(Informacja prasowa SERTOP)