UE-Mercosur: Problemy z negocjacjami

11.09.2018

Otwarcie południowoamerykańskiego rynku mleczarskiego może stać się problemem w dyskusjach nad umową handlową Unii Europejskiej z krajami Mercosur.

Komisja Europejska wezwała w Montevideo do dyskusji m.in. o kwestii produktów mlecznych i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG), jako punktach wybitnie spornych w negocjacjach.

Panują opinie, że w szczególności Urugwaj blokuje większy dostęp UE do bloku mleczarskiego krajów Mercosur, ponieważ obawia się utraty udziału w rynku brazylijskim.

Jednocześnie ambicje Brukseli, by szybko zakończyć negocjacje z państwami Mercosur wydają się słabnąć. Początkowo komisarz UE ds. Handlu, Cecilia Malmström, chciała je zakończyć na początku 2018 roku.

Według Brukseli zbliżanie się UE z USA w kwestiach handlowych jest teraz o wiele ważniejsze niż z krajami Mercosur. W lipcu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnił z prezydentem USA Donaldem Trumpem zasady wzajemnego handlu, między innymi pod warunkiem łatwiejszego dostępu amerykańskiej soi do UE.

(11.09.2018 za farmer.pl)