Program „Czyste Powietrze” to niższe rachunki i zdrowsi ludzie

12.09.2018

– Nasz program „Czyste powietrze” to wysoka jakość życia, niższe rachunki za prąd i zdrowi ludzie, taki cel nam przede wszystkim przyświeca – mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Opocznie.

– Dzisiaj chciałbym z ogromną radością ogłosić ten program termomodernizacji, który będzie naprawdę cywilizacyjnym przełomem w najbliższych kilku latach – zaznaczył premier.

– Program ten przyczyni się na pewno do poprawy jakości życia, jakości zdrowia, jakości powietrza i obniży nasze rachunki za ciepło – dodał.

O szczegółach programu mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, to znaczy wymiana źródła ogrzewania na czyste, termomodernizacja, polegająca na ociepleniu ścian, sufitów, wymianie okien i drzwi – wyjaśniał Kowalczyk. – Dopiero wtedy, po zrealizowaniu przedsięwzięcia właściciel domu jednorodzinnego powinien mniej płacić za ogrzewanie – dodał.

Zwracał uwagę, że „koszty kwalifikowane, które przypadają na jednego właściciela domu jednorodzinnego, to jest maksymalna kwota 53 tysięcy”. – To jest kwota, która w przeciętnej wielkości domu wystarcza zarówno na ocieplenie okien, jak i wymianę pieca – przekonywał.

– Do tych kosztów kwalifikowanych proponujemy pomoc finansową w formie dotacji, uzależnioną od zamożności właściciela domu, czyli najmniej zamożni 90 procent i stopniowo co 10 procent, aż do najzamożniejszych, którzy otrzymają pomoc w wysokości 30 procent – informował minister środowiska.

(12.09.2018 za PAP, fot. ppr.pl)