Susza wciąż nie wpływa na wzrost cen mleka

05.10.2018

– Powodem nadziei na wyższe ceny za mleko jest susza. Tymczasem okazuje się, że susza, póki co, nie wpływa na wzrost cen i to rozminięcie się tendencji rynkowej z oczekiwaniami wzrostu może być problemem, bo tego się pogodzić nie da – powiedział Edward Bajko, prezes Spomleku podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2018.

 

 

Edward Bajko zauważył, że po okresie lekkich wzrostów i wahań związanych z nadziejami na wzrost cen, dziś już po raz 9 na kolejnych notowaniach GDT są kolejne spadki.

– Realizuje się scenariusz tych ekspertów, którzy twierdzili, że jesteśmy w fazie spadkowej cyklu w mleczarstwie. Większość analityków twierdzi, że wyjdziemy z niej dopiero w IV kwartale lub pod koniec 2019 roku – dodał.

W ocenie prezesa Spomleku problem polega na tym, że to, co dzieje się na rynku, mocno rozmija się z oczekiwaniami szczególnie producentów mleka, którzy oczekują i liczą na wzrost cen.

– Powodem nadziei na wyższe ceny za mleko jest susza. Tymczasem okazuje się, że susza, póki co, nie wpływa na wzrost cen i to rozminięcie się tendencji rynkowej z oczekiwaniami wzrostu może być problemem, bo tego się pogodzić nie da – powiedział.

Bajko zauważył, że w tej chwili światowe ceny na masowe produkty mleczne zeszły do poziomu z października 2016 roku.

– Natomiast oczekiwania co do cen mleka na surowiec są współczesne, podobnie jak potrzeby rolników. W niektórych miejscach susza była dotkliwa i następuje wzrost cen pasz. To będzie główny problem na najbliższe miesiące – jak pogodzić potrzeby i uzasadnione oczekiwania producentów mleka co do ceny z cenami na rynku światowym. Bo, jak często powtarzam, ceny nabiału w Polsce zależą wprost od cen światowych – dodał.

(05.10.2018 za portalspozywczy.pl, fot. PTWP)