Koszty produkcji mleka rosną, sytuacja hodowców dramatyczna

12.10.2018

Koszty produkcji mleka w krajach UE są bardzo wysokie, a ceny skupu ich nie pokrywają – informuje Europejska Rada ds. Mleka.

Opublikowane w ostatnim czasie zestawienia ekonomiczne z najnowszymi danymi z Francji, Niemiec, Danii, Belgii, Luksemburga i Holandii, wykazują, że koszty produkcji mleka i uzyskiwane przez rolników ceny rosną niezależnie od siebie.

Z najnowszych kalkulacji kosztów produkcji mleka zaprezentowanych przez Europejską Radę ds. Mleka wynika, że średni koszt produkcji mleka w ciągu pięciu lat w sześciu krajach europejskich (Francji, Niemiec, Danii, Belgii, Luksemburga i Holandii) wynosił od 41 do 46 eurocentów za kilogram mleka. Ale ceny skupu w tym czasie wynosiły przeciętnie od 32 do maksymalnie 35 eurocentów za kilogram mleka.

– Europejscy producenci mleka są co miesiąc na minusie – mówi autorka badania, dr Karin Jürgens z Biura ds. Socjologii Wiejskiej i Rolnictwa (BAL).

– Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, hodowcy bydła mlecznego – zarówno ci mniejsi, jak i więksi – będą mieli coraz większe trudności z dalszą produkcją mleka w Europie – uważa Jürgens.

W 2017 roku koszty produkcji we wszystkich sześciu krajach, w tym wynagrodzenie i średnie inwestycje netto, były znacznie wyższe niż ceny mleka i wynosiły odpowiednio 43,39 centów/kg (Niemcy) i 48,89 eurocentów/kg (Luksemburg). Nawet bez uwzględnienia koniecznych inwestycji, średni deficyt w ciągu 5 lat był wysoki i wynosił od 14% (Dania) do 27% (Belgia i Francja).

Koszty produkcji mleka rosną, sytuacja rolników zła

Według Erwina Schöpgesa, hodowcy bydła mlecznego z Amel we wschodniej Belgii i przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Mleka, te wyliczenia potwierdzają złą sytuację w gospodarstwach.

– My, producenci mleka, nie odzyskamy nawet poniesionych kosztów produkcji. Zapomnijmy o wynagrodzeniu za naszą pracę – mówi Schöpges.

Kryzys ten może się pogłębić ze względu na niedobory pasz spowodowane suszą.

(12.10.2018 za Kamila Szałaj, Agro News, na podst. EMB, fot. pixabay.com)