Informacja prasowa po spotkaniach „Porozmawiajmy o mleku”

17.10.2018

Polska Izba Mleka w trosce o zdrowie społeczeństwa od kilku lat realizuje zadania mające na celu poszerzenie świadomości i wiedzy na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych mleka oraz przetworów mlecznych. Jedną z inicjatyw realizujących te zadania jest projekt „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, który zwraca szczególną uwagę na niewłaściwą modę lub nawyki w kwestii odżywiania. Do tej pory odbyły się dwa spotkania, na których poruszano temat obecności mleka w diecie poszczególnych grup społecznych, a konkretnie wśród kobiet w ciąży i karmiących oraz sportowców.

Pierwsze spotkanie odbyło się 13 czerwca br. w Szkole Rodzenia przy Szpitalu Miejskim w Białymstoku. Prezentacja została wygłoszona przez dr. n. med. Irenę Białokoz-Kalinowską, pediatrę i alergologa, która przedstawiła ostatnie odkrycia na temat wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych mleka i produktów mlecznych w diecie kobiet w ciąży i karmiących.

Poruszony został temat dziennego zapotrzebowania wapnia u kobiet w ciąży i karmiących oraz właściwości wapnia w organizmie człowieka, a także konsekwencje niedoboru wapnia i jego wpływu na kości. Udzielono informacji o przyswajalności mleka i produktów mlecznych w poszczególnych okresach ciąży i karmienia.

4 października 2018 roku odbyło się drugie spotkanie w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli oraz dyrektora szkoły Wiesława Joszczyka, który przywitał wszystkich zgromadzonych i podkreślił, że prawidłowa dieta u sportowców jest jednym z filarów osiągania dobrych wyników. Spotkanie zostało poprowadzone przez eksperta prof. dr hab. Małgorzatę Żendzian-Piotrowską, kierownika zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, która przedstawiła korzyści płynące z włączenia nabiału do diety sportowców poprzez wnikliwą analizę składu mleka i korzyści płynących z wchłaniania poszczególnych składników, a także wyjaśniła rolę białka, będącego niezwykle ważnym elementem każdej diety oraz jego najlepsze źródła. Udowodniła, że białko stanowi kluczową rolę w diecie, szczególnie wśród sportowców, gdyż pełni bardzo istotną rolę w procesie budowania i regenerowania różnego rodzaju tkanek (w tym mięśniowych), wchodzi w skład wielu płynów ustrojowych, takich jak krew czy limfa, buduje różne typy hormonów i enzymów, a także bierze udział w procesach regulacyjnych i transportowych. Odniesiono się również do faktu, że kazeina, jako białko występujące w mleku, jest bogatym źródłem wapnia i fosforu.

Prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska opisała najważniejsze korzyści płynące z diety bogatej w produkty mleczne, które mają istotne znaczenia w takich procesach, jak nawadnianie organizmu, kontrola apetytu, powysiłkowa regeneracja mięśni, profilaktyka układu szkieletowego, rozwój i regeneracja mięśni, a także utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia. Odniosła się również do mitów i faktów uznanych z punktu widzenia naukowego i w oparciu o wieloletnie badania za „bzdury”. W sposób szczegółowy wyjaśniła również, czym się od siebie różnią produkty mleczne ze względu na zawartość składników odżywczych, proces produkcji oraz sposób obróbki.

Na koniec swojego wystąpienia prof. Żendzian-Piotrowska podkreśliła, iż niezwykle ważny jest odpowiedni dobór mleka w zależności od rodzaju diety oraz wykonywanego sportu. Zaznaczyła również, że bardzo istotne jest wybieranie produktów mlecznych możliwie najwyższej jakości.

(17.10.2018 za izbamleka.pl, fot. izbamleka.pl)