Konieczna jest ustawa antyodorowa

18.10.2018

Rzecznik Praw Obywatelskich i przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisali w czwartek w Warszawie wspólny apel o zakończeniu prac nad ustawą w sprawie uciążliwości zapachowych.

Apel został skierowany do ministra środowiska, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra infrastruktury. – Problemu odoru nie da się rozwiązać lokalnie. Potrzebne są lepsze przepisy i lepiej prowadzone konsultacje lokalne – powiedział Adam Bodnar.

Wskazał, że poprzedni rzecznicy praw obywatelskich niejednokrotnie dopominali się o to, „aby uregulować prawnie sprawy związane z uciążliwością odoru, czyli mówiąc po ludzku smrodu. Smrodu, który jest spowodowany przez wielką produkcję hodowlaną, który zatruwa życie mieszkańców, obniża wartość ich nieruchomości”.

Podkreślił, że choć problem uciążliwości związanych z odorem pochodzącym z ferm przemysłowych, jest dobrze znany, to jednak „nie ma wystarczającej woli, aby coś z tym zrobić, aby to uregulować”.

– Uznałem, że nie wystarczy już pisanie kolejnych wystąpień do władz. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli organizacji pozarządowych, które w całej Polsce mierzą się z tym problemem – wyjaśnił Bodnar.

Iwona Górczana ze stowarzyszenia Wspólne Miejsce Do Życia podkreśliła, że organizacje pozarządowe są skazane na przegraną w walce z właścicielami wielkich ferm. – Od wielu lat wysyłamy pisma do poszczególnych ministerstw, jesteśmy ignorowani przez kolejne rządy. Lobby hodowców przemysłowych jest tak wielkie, że jesteśmy niezauważani – powiedziała. W jej ocenie władze lokalne dostrzegają interes związany z inwestycjami, natomiast nie zauważają problemów mieszkańców.

Sygnatariusze apelu wezwali ministrów środowiska, rolnictwa i infrastruktury do zakończenia prac nad ustawą antyodorową. Przypomnieli, że miała być ona gotowa w 2017 roku. Ministerstwo Środowiska przygotowało już „Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej” z wytycznymi technicznymi, zestawem przepisów, które dotyczą problematyki uciążliwości zapachowej, a także z listą źródeł emisji substancji zapachowoczynnych. W kolejnym etapie powstała „Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej”. Jednak sama ustawa nie przybrała ostatecznego kształtu.

Apel wraz z rzecznikiem praw obywatelskich podpisali przedstawiciele: Stowarzyszenia Wspólne Miejsce do Życia, Olsztynek, (woj. warmińsko-mazurskie); Stowarzyszenia Ekologiczne Gniazdo, Komorów k. Kalisza (woj. wielkopolskie); Stowarzyszenia Ekogmina Golczewo (woj. zachodnio-pomorskie) i Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym.

(18.10.2018 za PAP)