KE wkrótce wypłaci, m.in. Polsce, pomoc finansową po klęskach żywiołowych

18.10.2018

Komisja Europejska poinformowała w czwartek 18 października, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solidarności UE 34 mln euro pomocy Grecji, Polsce, Litwie i Bułgarii w związku z klęskami żywiołowymi, które dotknęły te kraje w 2017 roku. Polska otrzyma 12,2 mln euro.

Wniosek KE w tej sprawie został zatwierdzony wcześniej przez Parlament Europejski i kraje członkowskie w ramach Rady UE.

– Obiecaliśmy, że nie opuścimy naszych państw członkowskich, (...) a dziś dotrzymujemy tych konkretnych obietnic. W ciągu kilku tygodni pomoc UE dotrze do tych krajów i pomoże im w pokryciu kosztów szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi – powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

2,5 mln euro trafi na pomoc greckiej wyspie Kos, którą nawiedziło trzęsienie ziemi w lipcu 2017 roku. 12,2 mln euro otrzyma Polska po stratach spowodowanych burzami i opadami w sierpniu 2017 roku.

Prawie 17 mln euro trafi na Litwę, która doświadczyła opadów i powodzi w 2017 roku, a 2,2 mln euro do Bułgarii po burzach i powodziach z października 2017 roku.

Pieniądze z Funduszu Solidarności UE zostaną wykorzystane na wsparcie działań związanych z odbudową i pokrycie niektórych kosztów, np. tymczasowego zakwaterowania czy działań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Od czasu utworzenia Funduszu w 2002 roku po ponad 80 katastrofach – w tym powodziach, pożarach lasów, trzęsieniach ziemi, wichurach i suszach – 24 kraje otrzymały pomoc w łącznej wysokości ponad 5 mld euro.

(18.10.2018 za PAP)