Kategoria serów dojrzewających jest warta 5 mld złotych

19.10.2018

W skali roku, kategoria serów dojrzewających jest warta 5 mld złotych – powiedział Edward Bajko, prezes SM Spomlek.

Dodał, iż ujmowane razem sery dojrzewające i twarogi są kategorią rosnącą. – Wzrost wynosi około 2% rocznie. Jest to o tyle istotne, że takie kategorie, jak jogurty smakowe czy mleko spożywcze, maleją. Generalnie rynek mleczarski jest poukładany i w miarę stabilny – uważa prezes Bajko. – Myślę, że spożycie serów będzie lekko rosło, ale to w dużej mierze zależy od działań PR. Jeśli ktoś, np. jakiś celebryta, nagle przekona konsumentów, że ser jest szkodliwy, to część osób może faktycznie zrezygnować z jego kupowania – mówi Edward Bajko.

Dodaje, że powołując się na jakiekolwiek badania, trzeba uwzględnić kto je zlecił. – Jeżeli jakiś produkt występuje w diecie populacji od pokoleń, to znaczy, że te pokolenia go zweryfikowały i organizmy przystosowały się do jego spożywania i trawienia. Ewentualne badania nad konsekwencjami spożywania rozmaitych produktów powinny trwać dziesiątki lat, a nawet całe pokolenia. Dopiero wówczas wyniki byłyby wiarygodne – uważa prezes Bajko. Często niestety rozmaite badania prowadzone są wybiórczo i z ustaloną z góry tezą.

Zarząd Spomleku udział swojej firmy w wolumenie rynku ocenia na 8,5%. Do spółdzielni mleczarskiej Spomlek należą obecnie cztery zakłady produkcyjne: w Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Młynarach i Chojnicach.

(19.10.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)