Minister rolnictwa zapowiada ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO

29.10.2018

– Przyjmiemy ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty dot. polskiego rolnictwa „Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy”.

Minister podkreślił, że jest zwolennikiem zakazu upraw genetycznie modyfikowanych w Polsce (GMO), i wprowadzania do żywności modyfikacji. – Będę stał na straży tego, by to co dostarczamy konsumentom my, rolnicy, było najwyższej jakości, było bezpieczne – powiedział Ardanowski.

Jak mówił, resort rolnictwa chce przeznaczyć duże środki na promocję i edukację konsumentów, „żeby byli świadomi tego co jedzą, żeby widzieli związek między tym co jedzą, a jakością życia.”

W opinii ministra, szansą naszego rolnictwa jest produkcja żywności wysokiej jakości, produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych, gdyż nie mamy takiego potencjału, aby konkurować na świecie pod względem skali produkcji.

– Europa musi szukać możliwości stabilnej produkcji rolniczej, wykorzystującej jej zasoby rolne, ale prowadzonej w sposób zrównoważony, który uwzględnia wszystkie aspekty również przyrodnicze, krajobrazowe, społeczne i wszystkie inne, które na obszarach wiejskich można wyróżnić – mówił Ardanowski.

Ardanowski zaznaczył, że resort rolnictwa będzie prowadził politykę rolną nakierowaną na działania zrównoważone, ale jednocześnie takie, które mają wykorzystać cały potencjał produkcyjny Polski. – Chcemy, aby wszystkie grunty nadające się do uprawy w Polsce pracowały, żeby dawały zbiory – powiedział.

Minister odniósł się także do GMO w paszach. – Pracujemy nad tym, jak zlikwidować uzależnienie sektora paszowego od importowanej śruty sojowej gmo – mówił. Jego zdaniem kolejny rok będzie pod tym względem przełomowy, gdyż oczekuje skokowego wzrostu upraw roślin bobowatych w Polsce. Skupem krajowych roślin wysokobiałkowych zajmie się spółka Elewarr.

Obecnie Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej GMO, która jest wykorzystywana w paszach dla drobiu i trzody chlewnej. Aby ją wyeliminować, od kilku lat realizowany jest w naszym kraju program, który ma zwiększyć produkcję rodzimych roślin białkowych.

(29.10.2018 za PAP, fot. PTWP)