Ceny bydła lekko spadły

31.10.2018

Z końcem października notowania na rynku wołowiny zamknęły się na lekkim minusie.

Wśród ankietowanych zakładów wiele podmiotów zdecydowało się na wprowadzenie niewielkich obniżek, zapowiadanych już w ubiegłym tygodniu. Cena przeciętnie spadła o ok. 20 gr/ kg WBC oraz 10 gr/kg wagi żywej.

Obecnie cena za buhaja w ankietowanych zakładach w klasie R wynosi średnio 13,45 zł/kg. Przeciętne stawki w klasie O wynoszą zaś 13,10 zł/kg. Buhajki skupowane w wadze żywej zakłady wyceniają średnio na 7,20 zł/kg.

Ceny oferowane przez zakłady za jałówki w klasie R wynoszą średnio 13 zł/kg. Ceny tej kategorii zwierząt w klasie O oscylują średnio wokół ceny 12,40 zł/kg. W przypadku jałówek skupowanych na wagę żywą, stawki obecnie wynoszą przeciętnie 6,45 zł/kg.

Krowy skupowane przez zakłady w rozliczeniu poubojowym wyceniane są średnio na 11,30 zł/kg. Jeśli zaś chodzi o sprzedaż na żywą wagę, przeciętna cena wynosi 5,45 (ceny netto).

Według informacji przekazywanej przez niektóre skupy, za spadek cen mogą odpowiadać zawirowania w handlu wołowiną z Turcją. Z tego kraju rzekomo wrócił transport kilkudziesięciu tirów z mięsem, co spowodowało chwilową nadwyżkę towaru na krajowym rynku.

(31.10.2018 za Łukasz Chmielewski, farmer.pl)