Porozmawiajmy o mleku

Polska Izba Mleka w trosce o zdrowie społeczeństwa od kilku lat realizuje zadania mające na celu poszerzenie świadomości i wiedzy na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych mleka oraz przetworów mlecznych. Jedną z inicjatyw realizujących te zadania jest projekt „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, który zwraca szczególną uwagę na niewłaściwą modę lub nawyki w kwestii odżywiania. Do tej pory odbyły się dwa spotkania: na temat obecności mleka w diecie kobiet w ciąży i karmiących oraz sportowców.

Dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska, pediatra i alergolog, podczas konferencji w szkole rodzenia zainteresowała uczestników ostatnimi odkryciami na temat wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych mleka i produktów mlecznych w diecie kobiet w ciąży i karmiących, odnośnie do zwiększonego zapotrzebowania wapnia u kobiet w ciąży i karmiących oraz właściwości wapnia w organizmie człowieka, a także konsekwencjami niedoboru wapnia i jego wpływu na kości. Przekazała informacje dotyczące przyswajalności mleka i produktów mlecznych w poszczególnych okresach ciąży i karmienia oraz podkreśliła, że w przypadku leczenia alergii pokarmowych medycyna stawia na tolerancję, poprzez podawanie niewielkiej ilości produktów pod nadzorem lekarza, a nie na eliminację produktów mlecznych mogących mieć wpływ na działanie uczulające. Dzisiejsi rodzice są pokoleniem wychowanym na przeświadczeniu „modnym” na początku lat dziewięćdziesiątych, że mleko jest przyczyną większości alergii wśród dzieci. Wykład wywołał poruszenie wśród przyszłych rodziców i zrewidował ich wiedzę na temat mleka.

Spotkanie z ekspertem prof. dr hab. Małgorzatą Żendzian-Piotrowską, kierownikiem zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, było skierowane do sportowców i osób, które preferują aktywność fizyczną każdego dnia. Pani profesor zaszczepiła przekonanie, że mleko powinno być bezwzględnym składnikiem diety sportowca. Wnikliwa analiza składu mleka i korzyści płynące z wchłaniania poszczególnych jego składników sprawiły, że młodzi sportowcy zrozumieli, że białko stanowi kluczową rolę w diecie, gdyż odpowiada za budowę i regenerację różnego rodzaju tkanek (w tym mięśniowych), wchodzi w skład wielu płynów ustrojowych, takich jak krew czy limfa, buduje różne typy hormonów i enzymów, a także bierze udział w procesach regulacyjnych i transportowych. Zwróciła również uwagę na fakt, że kazeina, jako białko występujące w mleku, jest bogatym źródłem wapnia i fosforu. Taka wiedza pozwoli na osiąganie lepszych wyników w rywalizacji sportowej.

Zarówno prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska jak i dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska przedstawiły najważniejsze korzyści płynące z diety bogatej w produkty mleczne, które mają istotne znaczenie w procesie utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia, nawadniania organizmu, kontroli apetytu, powysiłkowej regeneracji mięśni, profilaktyce układu szkieletowego.

Kolejne konferencje skierowane do seniorów, młodzieży szkolnej oraz osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci Polska Izba Mleka organizuje w listopadzie.

(Informacja prasowa Polskiej Izby Mleka)