Technologia przetwórstwa mleka pozwoli opracować nowe nisze

06.12.2018

W mleczarstwie pojawią się nisze związane z dogłębnym badaniem różnych składników mleka – powiedział prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

Zwraca uwagę, że w mleku występuje prawie 100 różnych cukrowców i nie wiemy jeszcze jakie one mają właściwości, jak oddziaływają na nasz organizm. – Mogą się pojawić produkty, w których stężenie któregoś z tych składników będzie dużo większe. Mogą się pojawić nisze z lepszym wykorzystanie tłuszczu mlecznego i białek mleka. Nie mamy w ogóle na rynku mlek, które miałyby korzystny wpływ na samopoczucie człowieka – mówi Andrzej Babuchowski.

– Parę lat temu w niektórych krajach były mleka, które obniżają nieco ciśnienie. Tego nie ma w Polsce. Być może będą takie mleka, które będą miały zmieniony skład, aby były lepiej przyswajalne dla osób starszych – mówi prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

– Myślę, że pojawią się produkty, które będą dedykowane dla określonych grup, tak jak teraz mamy dla niemowląt czy sportowców, tak będziemy mieli też dla osób starszych – uważa profesor.

(06.12.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)