Prof. Babuchowski o badaniach Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego

11.12.2018

Nie mogę dokładnie powiedzieć nad czym obecnie pracuje Instytut, ale ogólnie pracujemy nad mlekiem, nad jego składnikami, ich zmiennością w czasie roku – powiedział prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

– Badamy jaki układ składników mleka ma wpływ na cechy fizyko-chemiczne mleka. Potem ta wiedza jest wykorzystywana w różnych produktach – mówi profesor.

Drugim obszarem badań Instytutu są modyfikacje procesów produkcyjnych. – Badamy jak ułatwić produkcję danego produktu lub przedłużyć jego przechowywanie. Kolejny obszar, to ochrona produktów mlecznych przed różnymi zakażeniami produktów z zewnątrz – mówi Andrzej Babuchowski.

– Chcę zaznaczyć, że we wszystkich obszarach, nad którymi pracujemy, staramy się nie korzystać z żadnych dodatków spoza mleczarstwa. Staramy się pracować na bazie składników, które już są w mleku, zmieniając ich ilość lub je modyfikując, lub poddajemy je różnym procesom obróbki, aby otrzymać pożądaną cechę – podkreśla profesor Babuchowski.

(11.12.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)