Sprzedaż zapasów interwencyjnych mleka odtłuszczonego w proszku

15.12.2018

W połowie grudnia Komisja Europejska ponownie sprzedała dużą część odtłuszczonego mleka w proszku z interwencji. Magazyny w przyszłym roku mogą być nawet puste.

Ostatnie przetargi na odtłuszczone mleko w proszku z zapasów interwencyjnych w tym roku okazały się bardzo udane. Tak, więc sprzedano 60 537 ton mleka w proszku. Tym samym ilość podwoiła się w stosunku do poprzedniej aukcji w listopadzie i osiągnęła nowy rekord.

Minimalna cena została ustalona na 1451 euro/t. Po ostatniej aukcji w magazynach pozostaje około 100 tys. ton mleka w proszku. W tym roku Bruksela zdołała zmniejszyć ilość zapasów odtłuszczonego mleka w proszku o około 280 tys. ton. Podczas największego stanu magazynowego składowanych było 380 tys. ton. Zainteresowane podmioty branżowe uważają, że możliwe jest całkowite opróżnienie magazynów w Brukseli w pierwszym kwartale 2019 roku. W ciągu ostatnich tygodni popyt był na wysokim poziomie. Klienci nadal znajdą się na rynku krajowym, ale również na rynku światowym.

Według południowoniemieckiej giełdy masła i sera w Kempten (Süddeutsche Butter- und Käsebörse Kempten), ostatnia płatność za kilogram spożywczego mleka w proszku wynosiła od 1,68 euro do 1,77 euro. Tym samym stała cena zakupów interwencyjnych w wysokości 1,698 euro/kg została praktycznie zaniżona.

W nadchodzących miesiącach gracze giełdowi od kontraktów terminowych na EEX Leipzig spodziewają się dalszego wzrostu cen odtłuszczonego mleka w proszku. Na przykład umowa dostawy na wrzesień 2019 roku była przedmiotem obrotu za ponad 1900 euro/t. Ze względu na Brexit kupuje głównie Wielka Brytania.

(15.12.2018 za farmer.pl)