Święta na słodko!

Przepyszny świąteczny makowiec, sernik puszysty i malinowy sos do wigilijnej kaczki oraz gęsi – to propozycje laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Słodkie przysmaki doskonale sprawdzą się w trakcie zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia.

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób okres intensywnych kulinarnych przygotowań. Dlatego też jeszcze zanim zabierzemy się za układanie menu dwunastu wigilijnych potraw, nie możemy również zapomnieć o słodkim akcencie. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu, z pomocą przychodzą laureaci programu „Doceń polskie”. Słodki makowiec i puszysty sernik będą nie tylko smaczną odskocznią od stałych punktów kulinarnego programu Wigilii, ale także pozwolą wprowadzić wyjątkowy klimat i ...zapach świąt. Z kolei malinowy sos do kaczki i gęsi swoją słodyczą doskonale przełamie smak i nada nowy wymiar tym potrawom.

Składnikiem każdej propozycji jest produkt posiadający certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Charakterystyczny znak dowodzi, że sygnowana nim żywność została pozytywnie oceniona przez specjalistów z branży spożywczej, którzy tworzą Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Jury ocenia smak, wygląd oraz stosunek jakości wyrobu do jego ceny.

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można znaleźć pod adresem www.DocenPolskie.pl, zaś przepisy kulinarne laureatów programu są zawarte w, dostępnym na blogu Programu, e-booku.

(Informacja prasowa programu „Doceń Polskie)