Prezes PIH podsumowuje 2018 rok w branży handlowej

17.12.2018

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu w biuletynie PIH podsumowuje 2018 rok w branży handlowej: – W 2018 roku wprowadzono niedziele wolne od handlu. W najmniejszych sklepach, które mogą być prowadzone przez samego właściciela, obroty w same niedziele niehandlowe co prawda rosną, ale przez agresywne kampanie zagranicznych dyskontów reklamujących się przed weekendem, w piątki i soboty spadają tak bardzo, że niedzielny wzrost nie jest w stanie zrekompensować strat z poprzednich dni. Z kolei większe sklepy nie mogą odrobić spadków spowodowanych niedzielnym zamknięciem sklepów – informuje.

– Rząd ustalił też, że kradzież poniżej 500 zł jest tylko wykroczeniem. Krokiem w dobrym kierunku jest wprowadzenie rejestru sprawców kradzieży, natomiast nadal problemem pozostaje wysokość kwoty, do której kradzież nie jest przestępstwem – informuje Waldemar Nowakowski.

Dodaje, że w tym roku samorządy uzyskały możliwość decydowania o tym, gdzie i w jakich godzinach może być sprzedawany alkohol. – Otrzymały też nowe możliwości jeżeli chodzi o przyznawanie koncesji na sprzedaż alkoholu – podmioty, które stracą prawo do sprzedaży alkoholu, będą mniej konkurencyjne niż sklepy prowadzące sprzedaż. Ma to wpływ na konkurencyjność między sklepami, lecz także może spowodować wzrost korupcji w samorządzie gminnym – zauważa.

– W nowym roku będzie więcej niedziel z zakazem handlu i będziemy obserwować coraz silniejsze skutki tej zmiany. Spodziewamy się też wzrostu cen produktów, który będzie spowodowany potężnym podniesieniem kosztów energii – prognozuje Waldemar Nowakowski.

(17.12.2018 za portalspozywczy.pl, fot. PTWP)