W Nowy Rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii

17.12.2018

– W Nowy Rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Zapewniała, że rząd ma szereg instrumentów, by odsuwać potencjalny wzrost cen.

Emilewicz była w poniedziałek gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24. Pytana o spodziewany wzrost cen energii zwracała uwagę, że „cena prądu składa się z wielu elementów”. W cenie jednej megawatogodziny, podkreślała, „mamy akcyzę, mamy VAT, mamy opłatę przejściową”.

– Mamy kilka elementów, które możemy jak na suwaku przesuwać, jednocześnie odsuwając (...) potencjalny wzrost cen. Dając spółkom energetycznym na inwestycje w taki sposób, aby koszt uprawnień CO2 nie był najwyższym elementem w strukturze cen – mówiła.

– Myślę, że jest kilka opłat w strukturze ceny jednej megawatogodziny, których możemy się pozbyć, a nad tym pracuje dziś pan minister energii Krzysztof Tchórzewski” – wskazała szefowa MPiT.

Poinformowała, że w tym tygodniu w tej sprawie coś zostanie przedstawione. – Przypominam, że prezes URE zwrócił się do spółek energetycznych z pytaniem (chodzi o wezwanie do korekty planowanej podwyżki cen prądu). Mają czas na odpowiedź do 18 grudnia. To (...) oznacza, że 1 stycznia nie będzie nowych taryf, dlatego że prezes URE nie zdąży ich ustanowić – zaznaczyła. – 1 stycznia wejdziemy w Nowy Rok ze starymi taryfami i to będzie pierwsza rzecz, gdzie obietnica braku podwyżki cen energii się spełni – dodała Emilewicz.

(17.12.2018 za PAP, fot. PTWP)