Mleko ESL czy UHT?

18.12.2018

W ofercie handlowej spotykamy różne rodzaje mleka spożywczego. Jedne są oznaczone jako UHT inne jako ESL. Różnią się sposobem obróbki termicznej.

ESL, jest to mleko o wydłużonym okresie przydatności do spożycia (ESL – Extended Shelf Life). Mikrofiltrowane mleko przechowywane w warunkach chłodniczych zachowuje świeżość przez minimum 21 dni.

Naukowe Koło Technologów Mleczarstwa UWM Olsztyn podaje, że wydłużenie okresu trwałości takiego mleka osiąga się poprzez połączenie procesu mikrofiltracji oraz łagodnej pasteryzacji. Średnica porów membrany filtracyjnej jest tak dobrana, aby nie mogły przedostać się przez nią drobnoustroje, natomiast parametry obróbki cieplnej mleka ESL znajdują się pomiędzy tradycyjną pasteryzacją a obróbką UHT.

Mleko UHT (Ultra-High Temperature) jest produktem zawdzięczającym swoją trwałość krótkotrwałemu ogrzaniu do temperatury około 140°C. Działanie wysokiej temperatury w bardzo krótkim czasie niszczy komórki bakteryjne, które powodują psucie się mleka. Dzięki szczelnemu pakowaniu w warunkach aseptycznych niweluje się również możliwość wtórnego dostania się bakterii do produktu.

Innym interesującym i niemal zawsze stosowanym procesem obróbki jest obniżenie zawartości tłuszczu. Proces odtłuszczania mleka odbywa się w wirówkach. Mają one na celu wytworzyć siłę odśrodkową, która oddziela cząstki o różnych gęstościach. Tak powstaje mleko odtłuszczone i śmietanka. Różnice pomiędzy mlekiem odtłuszczonym a pełnym wynikają wyłącznie z zawartości tłuszczu. Mleko odtłuszczone zawiera tyle samo białka, wapnia i witamin z grupy B co mleko pełne, natomiast różni się zmniejszoną zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tzn. A, D, E i K oraz kalorycznością. Mleko krowie jest najpopularniejszym mlekiem spożywczym.

(18.12.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)