Czy obecne ceny mleka utrzymają się w przyszłym roku?

18.12.2018

W ostatnim czasie widoczne są rozbieżności między sytuacją branży mleczarskiej w kraju i na świecie. Jak więc te zmiany przełożą się na sytuację w sektorze w najbliższych miesiącach?

– Po przejściowym wzroście obserwowanym w I poł. 2018 roku, ceny produktów mlecznych powróciły do trendu spadkowego. Indeks cen GDT w okresie od czerwca do grudnia obniżył się o 18%, odnotowując najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu) – zauważa Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole Bank Polska S.A.

Zdaniem ekonomisty jest to związane z silnym wzrostem dostaw mleka w Nowej Zelandii, w której trwa obecnie najlepszy sezon od 5 lat. Negatywne dla cen produktów mlecznych jest również wyraźne spowolnienie światowego popytu na produkty mleczne, w szczególności w Chinach. W ostatnich miesiącach zmniejszyła się nierównowaga na rynku tłuszczu mlecznego i białka. Przyczyniła się do tego redukcja zapasów interwencyjnych OMP zgromadzonych przez Komisję Europejską, które zwiększając niepewność na rynku sprzyjały narastaniu tej nierównowagi.

– Uwzględniając perspektywy światowego rynku mleka można oczekiwać, że ceny produktów mlecznych pozostaną w trendzie spadkowym przynajmniej do IV kw. 2019 roku. W efekcie, na koniec 2018 roku cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 140 zł/hl, podczas gdy na koniec 2019 roku spadnie ona do ok. 130 zł/hl. Czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza są warunki pogodowe wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych – uważa Olipra.

(18.12.2018 za Łukasz Chmielewski, farmer.pl, fot. CA)