W przyszłym roku cena mleka może jeszcze spaść

19.12.2018

Prognozy cen skupu mleka nie są optymistyczne. Zdaniem ekonomistów na koniec tego roku za hektolitr tego surowca zakłady mleczarskie zapłacą ok. 140 zł, a w grudniu 2019 roku tylko 130 zł.

– Po przejściowym wzroście obserwowanym w I poł. br. ceny produktów mlecznych powróciły do trendu spadkowego. Zgodnie z danymi FAO światowe ceny produktów mlecznych w okresie od czerwca do listopada br. zmniejszyły się o 18,5%. Spadek odnotował również indeks cen GDT, który we wspomnianym wyżej okresie obniżył się o prawie 20%, odnotowując najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu) – wylicza Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole, w najnowszym raporcie AgroMapa.

Jego zdaniem, w kierunku obniżenia cen produktów mlecznych oddziałuje silny wzrost dostaw mleka w Nowej Zelandii, która obecnie znajduje się w szczycie sezonu. Natomiast w krajach UE mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem wzrostu dostaw mleka z powodu tegorocznej suszy.

Według Olipry, negatywne dla cen produktów mlecznych jest również spowolnienie światowego popytu na produkty mleczne. Poza tym w ostatnich miesiącach zmniejszyła się nierównowaga na rynku tłuszczu mlecznego i białka.

Jaka będzie cena mleka w skupie na koniec roku?

– Uwzględniając perspektywy sytuacji na światowym rynku mleka można przypuszczać, że trend spadkowy cen mleka potrwa przynajmniej do IV kw. 2019 roku. W efekcie, na koniec 2018 roku cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 140 zł/hl, a na koniec 2019 roku spadnie do ok. 130 zł/hl – wyjaśnia Olipra.

(19.12.2018 za Kamila Szałaj, AgroNews/Crédit Agricole, AgroMapa, fot. pixabay.com)