Listopadowa sprzedaż detaliczna sugeruje wysoką skłonność do dokonywania zakupów

21.12.2018

– Dane o listopadowej sprzedaży detalicznej i jej strukturze sugerują, że skłonność do dokonywania zakupów pozostaje wysoka – ocenił piątkowe dane GUS dot. sprzedaży detalicznej ekonomista Pekao SA Adam Antoniak.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek 21 grudnia, że sprzedaż detaliczna w listopadzie 2018 roku wzrosła o 8,2% w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,7%. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 6,9% rdr.

„Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej i jej strukturze sugerują, że skłonność do dokonywania zakupów pozostaje wysoka. Pomimo solidnych odczytów bieżących danych, perspektywy dla konsumpcji pogarszają się. Grudniowe odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej wskazują na pogorszenie nastrojów konsumenckich, co w kolejnych miesiącach może się przełożyć na mniejszą skłonność do dokonywania wydatków” – napisał w komentarzu Antoniak.

Jak podkreślił ekonomista, „jednocześnie w średniej perspektywie oczekujemy wolniejszego wzrostu płac i zatrudnienia, co przełoży się na wolniejszy wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych i tym samym mniej dynamiczny wzrost konsumpcji prywatnej”.

„Listopadowe dane wysokiej częstotliwości sugerują, że powszechnie spodziewane spowolnienie koniunktury ma jak dotychczas łagodny charakter. Oczekujemy, że w 2019 roku stopy NBP pozostaną na rekordowo niskim poziomie (1,50%), a początek cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpi w pierwszym kwartale 2020” – czytamy.

(21.12.2018 za PAP)