Na czym polega różnica pomiędzy jogurtem naturalnym a jogurtem typu greckiego?

21.12.2018

Naturalny jogurt typu greckiego to gęsty jogurt o kremowej konsystencji i intensywnym kwaskowatym, śmietankowym smaku. Dla porównania, typowy jogurt naturalny jest bardziej płynny. Różnice w organoleptyce pomiędzy jogurtem greckim i naturalnym wynikają z tego, że różni je proces technologiczny, który objaśnia Naukowe Koło Technologów Mleczarstwa UWM Olsztyn.

Oryginalny jogurt grecki podlega dłuższemu procesowi odsączania serwatki, co nadaje mu oryginalnego charakteru. W porównaniu z podobnymi produktami zawiera więcej białka. Tym, co dodatkowo odróżnia jogurt „grecki” od klasycznego jogurtu naturalnego, jest zawartość tłuszczu – „grecki” powinien zawierać go więcej.

Podstawą produkcji obu wyrobów jest mleko krowie pasteryzowane, do którego dodawane są kontrolowane kultury bakteryjne, sprzyjające procesowi fermentacji laktozy oraz gęstnieniu masy. Bakterie zawarte w jogurcie greckim to Lactobacillus bulgaricus oraz Streptococcus thermophilus. To one są odpowiedzialne za kwaśny smak jogurtu i nadają mu właściwości zdrowotne. Mogą być również stosowane szczepy Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus.

Od rodzaju szczepu bakterii zależy smak oraz konsystencja jogurtu. Bakterie jogurtu greckiego obniżają poziom pH w całym przewodzie pokarmowym. Dzięki temu nasz żołądek i przewód pokarmowy lepiej wchłaniają żelazo oraz wapń, a chorobotwórcze bakterie nie mają możliwości namnażania się.

(21.12.2018 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)