Mlekpol na inwestycje wydał 300 milionów złotych

04.01.2019

– Rok 2018 to rok inwestycji, rekordowych w historii naszej Spółdzielni. Przewidywane nakłady wyniosą około 300 milionów złotych – powiedział Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

– Powoli dobiega końca budowa naszej największej inwestycji – Zakładu Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie. Proszkownia ma przerabiać 3 miliony litrów mleka i serwatki na dobę. Jej otwarcie planujemy na trzeci kwartał nowego roku. To wielkie przedsięwzięcie. Część wspomnianej ogromnej kwoty, około 200 milionów, przeznaczona jest na kontynuowanie budowy w Mrągowie – mówi prezes Borawski.

W roku 2019 Mlekpol zapewne kontynuować będzie modernizacje swoich 12 zakładów. Dotyczą zarówno parku maszynowego, jak i inwestycji proekologicznych. – Wiele już zostało zrobione – mówi prezes. – W Grajewie pod koniec bieżącego roku zakończymy I etap rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. W nowym roku rozpoczniemy etap II. W zakładzie w Sokółce dobiega końca budowa stacji regazyfikacji i kotłowni gazowej. Jak co roku, wprowadzimy kolejne nowości produktowe i poszerzymy portfolio dla rynku detalicznego, dla producentów, jak i ważnej grupy odbiorców zagranicznych – wymienia prezes Mlekpolu.

Zaznacza, że firma nie zaniedbuje również zrzeszonych producentów i możliwości sprzedaży przez nich mleka. – Skupiamy się przede wszystkim na zapewnieniu możliwie najwyższej ceny za mleko członkom naszej Spółdzielni i ich jak najlepszej obsłudze. Rozwój zdolności produkcyjnych jest dla nas priorytetem, dlatego w tym roku kontynuowaliśmy modernizację zakładów wchodzących w skład Spółdzielni. Zmodernizowane zostały linie produkcyjne w OZPM Suwałki i OZPM Bydgoszcz. Dzięki inwestycjom i modernizacjom zakładów Mlekpolu oraz rozwojowi infrastruktury, w ciągu najbliższych kilku lat możliwy będzie skup ponad 2 miliardów litrów mleka rocznie – podkreśla Edmund Borawski.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol posiada 12 zakładów. Co roku skupuje i przerabia ponad 1,7 mld litrów mleka, co stanowi 15% skupu surowca w kraju. Mleko odbiera od 11 tys. rolników, zatrudnia 2,3 tys. pracowników.

(04.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)