Kukiz'15 wzywa rząd do podjęcia działań ws. podwójnej jakości towarów w UE

07.01.2019

Kukiz'15 wzywa rząd do podjęcia działań eliminujących oferowanie przez międzynarodowe koncerny podwójnej jakości towarów w Unii Europejskiej – poinformował wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Według niego, na rynki Europy Wschodniej trafiają produkty gorszej jakości.

Tyszka powiedział w poniedziałek 7 stycznia na konferencji prasowej w Sejmie, że jego ugrupowanie przygotowało projekt uchwały w tej sprawie. Wzywa w niej rząd do przeprowadzenia pogłębionych badań do końca marca, zajęcie stanowiska, a także podjęcie działań na forum Unii Europejskiej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w celu przyjęcia przez Unię rozwiązań prawnych mających zakazać oferowania produktów podwójnej jakości.

Kukiz'15 wskazało w uchwale, że „w ostatnich latach w części państw Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowacja, Węgry) przeprowadzono kontrole, które wykazały istotne różnice w jakości produktów tej samej marki i w takim samym opakowaniu w porównaniu do tych samych środków spożywczych oferowanych w krajach Europy Zachodniej”.

Wicemarszałek Sejmu przywołał także wyniki badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – opublikowane w październiku 2018 roku – w których porównano jakość żywności oferowanej konsumentom z Polski i z państw Europy Zachodniej. – One potwierdziły to, co pokazywały badania w innych państwach, że produkty żywnościowe gorszej jakości koncerny międzynarodowe przeznaczają na rynki Europy Wschodniej – podkreślił Tyszka.

Według niego, „jeżeli mamy jeden rynek, konsumentów przemieszczających się pomiędzy poszczególnymi krajami, to mają oni prawo oczekiwać, że jeśli produkt występuje pod taką samą marką w różnych państwach, to będzie on miał taki sam skład i jakość”.

Wiceprzewodniczący komisji ds. UE Piotr Apel (Kukiz'15) mówił, że nie widzi „powodu, dlaczego Polacy mają być Europejczykami drugiej kategorii”. Według niego podwójne standardy to „klasyczny przykład wykluczenia żywnościowego – apartheidu żywnościowego – który jest serwowany za zgodą tego i poprzedniego rządu, które nie są za bardzo zainteresowane, żeby Polacy mieli lepszej jakości produkty i jedli lepszą żywność”

(07.01.2019 za PAP)