Miniony rok był przyzwoity

07.01.2019

Generalnie można powiedzieć, że rok 2018 – tak dla światowego jak europejskiego i polskiego mleczarstwa był niezły. Na pewno dla nas zakończy się znacznie lepiej niż prognozowano to w styczniu czy lutym br. – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Zastrzega, że oczywiście 2018 będzie gorszy niż rok 2017 – ale wyniki tego roku będzie niezmiernie trudno powtórzyć w najbliższym horyzoncie czasowym. – Gdyby podjęto właściwe decyzje w sprawie zgromadzonych zapasów mleka w proszku (ciągle jest ponad 160 tys. t) to rok 2018 byłby dla mleczarstwa polskiego i europejskiego jeszcze lepszy. W roku 2018 pobijemy historyczny rekord skupu mleka z 1989 roku (ok. 11,5 mld l), który może wynieść ok. 11,6 mld l, a może nawet nieco więcej. Wypłacona cena rolnikom powinna osiągnąć poziom ok. 1,34 – 1,35 zł/l netto (rok 2017 – 1,39 zł) – mówi Waldemar Broś.

Zwraca uwagę, że niestety prawie od początku roku notowano spadek cen zbytu podstawowych produktów mleczarskich – dotyczy to głównie mleka w proszku, serów dojrzewających i masła, którego cena w sklepach praktycznie nie spadła, a jeśli już to w wysokości niezauważalnej dla przeciętnego konsumenta.

– W tej sytuacji osiągniemy nieco niższe przychody ze sprzedaży (rok 2017 – 33,7 mld zł). Należy spodziewać się spadku rentowności – myślę, że do poziomu 1,5-1,6% (rok 2017 – 1,89%). Należy kilka słów powiedzieć o eksporcie produktów mleczarskich w mijającym roku, który ze względu na ciągłe niskie spożycie artykułów mleczarskich w kraju ma ogromny wpływ na kondycję polskiego mleczarstwa – mówi prezes KZSM.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę ilość wywiezionych towarów, powinien być nieco lepszy niż rok 2017, ale przychody z eksportu mogą być na takim samym poziomie lub nieco niższe – ze względu na spadek cen na rynkach światowych – głównie mleka w proszku i masła. – Najwyższe przychody w eksporcie mamy z eksportu serów, masła, mleka i śmietany oraz mleka w proszku – dodaje.

(07.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. KZSM)