Ceko nie zwalnia tempa inwestycji

07.01.2019

Ceko, producent serów z Goliszewa, przeprowadził w minionym roku szereg inwestycji. Na 2019 rok są planowane kolejne.

– W 2018 roku zmodernizowaliśmy bardzo poważnie dział produkcji wyrobów z masy parzonej. Wymieniona została linia do teksturacji i formowania serów z masy parzonej. Zdecydowaliśmy się na wymianę urządzeń z tej samej firmy, mając na uwadze zwiększenie kontroli parametrów procesu w czasie, dostosowanej do ówczesnego poziomu automatyzacji. Ważne dla nas było nie tylko zachowanie wysokiej jakości wytwarzanego produktu, bez jakichkolwiek zmian technologicznych, które mogły by nie odpowiadać naszym klientom, ale również minimalizowanie kosztów związanych z ochroną środowiska – powiedział Dariusz Zieliński, prezes Ceko.

Zaznacza, że stabilnie zwiększająca się ilość mleka od stałych dostawców oraz podpisanie umów z nowymi, wymusiło konieczność zwiększenia pojemności buforowej dla surowca i produktów płynnych. Ponadto przeprowadzona została modernizacja wytwornicy wody lodowej dla potrzeb produkcji wyrobów z masy parzonej.

– Na rok 2019 główne planowane zadania to: zakup samochodu-cysterny do odbioru mleka wraz z przyczepą, wagoetykieciarka, wykrywacz metalu do pakowarki Multivac R 230 oraz zakup zbiornika chłodniczego do koncentratu serwatki – mówi Dariusz Zieliński.

(07.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)