Ten rok nie będzie łatwy dla polskiego mleczarstwa

10.01.2019

– Myślę, że ten rok nie będzie łatwy dla polskiego mleczarstwa ze względu na zdecydowany wzrost kosztów produkcji – powiedział Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Począwszy od surowca – rolnicy będą oczekiwać wyższych cen, co przy rosnących cenach energii elektrycznej, gazu, opakowań, linii technologicznych i całej infrastruktury będzie wobec zarządów spółdzielni i zakładów bardzo trudnym wyzwaniem. – Aby spełnić te wszystkie oczekiwania musi nastąpić wzrost przychodów – a czy na pewno nastąpi i we właściwej skali trudno jest prognozować dzisiaj, bo jestem przekonany, że jak zwykle we właściwym i korzystnym dla siebie czasie wejdzie do gry kapitał spekulacyjny – mówi Waldemar Broś.

Zwraca uwagę, że rynki światowe się kurczą, np. rynek chiński, na który bardzo liczyliśmy, mimo niemałych środków z Funduszu Promocji Mleka kierowanych w tamtym kierunku stanowi zaledwie niecałe 2% wartości eksportu. – Dlatego zdecydowanie należy wzmocnić promocję spożycia na rynku krajowym, na którym ciągle pod względem spożycia mamy ogromne rezerwy. Promocja musi być zdecydowanie inna – to znaczy iść w kierunku pokazywania walorów zdrowotnych mleka i produktów mleczarskich i korzyści płynących z tego dla człowieka – uważa prezes KZSM.

– Każda promocja typu ,,pij mleko będziesz wielki” nie spełnia naszych oczekiwań – dodaje.

(10.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. KZSM)