Globalna sytuacja na rynku mleka wpływa na małe mleczarnie

11.01.2019

– Trudno mi się odnosić do sytuacji na rynku europejskim, gdyż jako mały przetwórca nie działamy na nim, jednak to co się dzieje na rynku nie tylko europejskim ale i globalnym ma przełożenie na funkcjonowanie takich podmiotów jak nasz – powiedział Piotr Dąbrowski, prezes Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy sp. z o.o.

Sytuację w ostatnim roku ocenia jako dość stabilną ze zmianą na pogarszającą się pod koniec roku.

– Do powyższych problemów dochodzą podwyżki energii elektrycznej oraz gazu. Podwyżki te nie stanowią zapowiedzi lecz są już realizowane. Przykładowo kontrakt na gaz podpisany w 2018 roku jest o ok. 30% droższy niż w roku ubiegłym. Obawiam się, że podwyżki czynników wytwórczych przełożą się również na podniesienie cen np. materiałów do produkcji – mówi Piotr Dąbrowski.

Zwraca uwagę, że jednocześnie narasta presja na podniesienie płac pracownikom, zaś dostawcy mleka oczekują co najmniej utrzymania dotychczasowej ceny mleka surowego.

– Przy niewielkiej rentowności produkcji mleczarskiej rodzi się pytanie, czy będziemy w stanie podnieść rentowność produktów np. poprzez podwyżkę cen. Na pewno kolejne kroki podejmiemy w sferze optymalizacji produkcji oraz dalszego szukania oszczędności – mówi prezes Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy sp. z o.o.

– Myślę, że wiele zakładów podąży tą drogą. Zastanawia mnie tylko fakt, że pomimo ewidentnej inflacji produkty mleczarskie takie jak sery, właściwie nie zmieniają ceny i to od kilku lat – zauważa prezes Dąbrowski.

(11.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)