Potrzebna jest ścisła współpraca rolników z administracją

15.01.2019

– Rolnicy na podstawie przewidywalnych mechanizmów rynkowych powinni planować produkcję. Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami – mówił w Lubawie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył Ardanowski, cytowany w komunikacie resortu rolnictwa, że mechanizmy rynkowe w Europie są przewidywalne. – Wiemy, kiedy będą górki, kiedy będą dołki i jak wygląda system wolnego rynku, gdzie można pomóc, a gdzie nie można. – Jak mówił, rolnicy na tej podstawie powinni planować produkcję. – Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami – powiedział.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dochody rolników pochodzą nie tylko z produkcji. – Dochody są wtedy, kiedy rolnik jest udziałowcem następnych ogniw: skupu, przetwórstwa, dystrybucji i handlu. Dopiero wtedy coś zostaje – dodał podczas spotkania z rolnikami z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ardanowski tłumaczył, że „drogą do poprawy sytuacji branży rolnej są rozmowy i dobra współpraca rolników z administracją, a także z przetwórcami żywności i przedstawicielami handlu”. Przekonywał, przywołując przykłady z państw Europy Zachodniej, że tworzenie spółdzielni i grup producenckich przyczynia się do sukcesu rolników. – Daje stabilne dochody i możliwość konkurowania na rynku unijnym i nie tylko – dodał.

Szef rolnictwa zapewnił rolników, że jego obowiązkiem jest z jednej strony ratowanie rynku, gdy występuje na przykład susza, ale z drugiej działanie razem z rolnikami, aby te rynki naprawiać. – Moim obowiązkiem jest także mówienie rolnikom, co mogą zrobić, aby poprawiać swoją sytuację, zamiast protestować – powiedział minister i zaznaczył: – Ja nie boję się protestów, ale nie w protestach jest rozwiązanie problemu.

(15.01.2019 za PAP, fot. PTWP)