Nowe technologie zmieniają oblicze handlu i doświadczenia konsumentów

18.01.2019

Technologia ma coraz większy wpływ na nasze doświadczenia i zwyczaje zakupowe zarówno w świecie online, jak i w offline. Wpływa ona na sposób, w jaki konsumenci odkrywają produkty oraz sklepy, na ich proces zakupowy, a także sposób dokonywania zakupów – mówi Ewa Rybołowicz, Retailer Services Director w Nielsenie.

– Technologia sprawia, że zakupy mogą stać się coraz bardziej spersonalizowane i interaktywne. A tego właśnie w coraz większym stopniu oczekują współcześni konsumenci – dodaje Ewa Rybołowicz z Nielsena.

Według amerykańskiej firmy informatycznej Cisco trendy technologiczne na 2019 rok to sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i blokchain. Ale same technologie nie wystarczą. Eksperci KPMG podkreślają, że z jednej strony rosnące oczekiwania i potrzeby konsumentów w połączeniu z nieustająco rozwijającymi się technologiami, stworzyły niezrównane możliwości dla firm, ale z drugiej wymuszają na przedsiębiorstwach zmiany sposobu zarządzania całym procesem sprzedaży i komunikacji z klientami.

Ewa Rybołowicz tłumaczy, że w dzisiejszym świecie konsumenci są zalani informacjami marketingowymi, a jednocześnie nie lubią tracić czasu na poszukiwania produktów. Dlatego odpowiednie rekomendacje, spersonalizowane oferty i łatwa ścieżka dostępu do wybranych produktów są tym, czego konsumenci potrzebują. – Blisko 60% przedstawicieli kadry zarządzającej z różnorodnych firm przyznaje, iż faktycznie wierzy, że personalizacja jest bardzo ważna, ale brak im narzędzi i możliwości, aby móc wdrożyć ją na poszczególnych etapach ścieżki zakupowej konsumentów. Z pomocą przychodzą dostępne już dziś rozwiązania technologiczne, pytanie tylko, jak i które wykorzystać w konkretnej sytuacji – mówi.

– Co więcej, nowoczesna technologia pozwala na znacznie więcej niż dotarcie ze spersonalizowaną ofertą do właściwego konsumenta. Technologia pozwala nam obcować z marką i „wypróbować” produkt bez wyjścia z domu. Dzięki smartfonom i kamerom w nich zainstalowanych możemy sprawdzić, który podkład do twarzy lub lakier najlepiej pasuje do naszej karnacji, łatwo i szybko znaleźć koszulę czy dżinsy, które spodobały nam się na ulubionym aktorze czy też porównać ceny produktu w różnych sklepach – dodaje ekspertka.

Jednocześnie zauważa, że polscy konsumenci nie tylko polubili kasy samoobsługowe, ale też charakteryzują się szczególnie wysokim poziomem otwartości na nowe technologie płatnicze.

Jej zdaniem, aby lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów i uzyskać przewagę konkurencyjną, niezbędne jest korzystanie z możliwości jakie daje wciąż zmieniająca się technologia. – Machine learning i sztuczna inteligencja umożliwiają dostarczanie właściwych komunikatów i ofert we właściwym czasie i kanale sprzedaży. Wykorzystanie smartfonów w procesie zakupowym daje nowe, ciekawe sposoby pozwalające na interakcję z marką. A umiejętne wykorzystanie silnych stron sklepów internetowych i stacjonarnych pozwala obu tym kanałom sprzedaży wyróżnić się w oczach konsumenta w różnych obszarach – tłumaczy Ewa Rybołowicz.

Jej zdanie wpisuje się w głos innych ekspertów branży retail, którzy od lat powtarzają, że tylko umiejętne połączenie online i offline przyniesie wymierne efekty i będzie wyznaczało przyszłość handlu.

Podobnie uważa Jacek Palec, prezes zarządu bdsklep.pl, który podczas debaty o handlu na Europejskim Kongresie Gospodarczym podkreślał, że za pięć lat przestaniemy mówić o e-commerce, bo to pojęcie, być może, przestanie funkcjonować. – Zmierzamy do omnichannel, czyli rzeczywistości, w której mamy wiele punktów styku z towarem czy sklepem. Klienta trzeba pozyskiwać, doceniać i nagradzać, to będzie oczywiste. To będzie decydowało o jego zaangażowaniu – mówił.

– Wykorzystanie technologii w odpowiedni sposób przynosi oczekiwany efekt w postaci bardziej zadowolonych konsumentów, a w efekcie większych dochodów firm w nieinwestujących – podsumowuje Ewa Rybołowicz z Nielsena.

(18.01.2019 za portalspozywczy.pl)