6 lutego odbędzie się duża manifestacja rolników w Warszawie

28.01.2019

– 28 stycznia zorganizowaliśmy około 30 manifestacji w całej Polsce, a duża manifestacja rolników odbędzie się 6 lutego – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak.

Jak podkreślił „większość manifestacji już się skończyła, trwają jeszcze w kilku miejscach, m.in. w Kaliszu”. Dodał, że przeprasza kierowców za utrudniania.

– Protestujemy, bo handel w Polsce jest bardzo źle zorganizowany i na tym tracą rodzinne gospodarstwa, na których opiera się produkcja żywności w naszym kraju – powiedział Kołodziejczak. Podkreślił że głównym postulatem protestujących producentów jest obrona polskiego rynku i krajowej produkcji żywności przed zagranicznymi oligopolami, które przejęły cały handel w Polsce.

Zaznaczył, że z „ministerstwem rolnictwa nie udało nam się porozumieć przez kilka miesięcy, bo pierwsze rozmowy zaczęły się już w marcu (2018 roku). – Zwracamy się, więc do pana prezydenta Andrzeja Dudy o wspólną pracę z nami na rzecz tego, co w polskim rolnictwie trzeba zrobić, a zrobić trzeba bardzo dużo – dodał. Zaznaczył, że „pan prezydent ma narzędzia i możliwości, żeby zacząć działać, a nie tylko mówić”.

Szef AGROunii zaprezentował dziennikarzom koszulkę w barwach Polski z napisem „obrońca polskiej wsi”. Dodał, że jest to „prezent dla pana prezydenta”. Podkreślił, że: – Teraz z rolnikami mówimy „sprawdzam”, czy pan prezydent jest obrońcą polskiej wsi, czy nie.

Kołodziejczak zapowiedział dużą manifestację rolników 6 lutego. – Tutaj przyjadą rolnicy i zobaczymy czy przyjadą wyrazić swoje niezadowolenie z powodu braku decyzji pana prezydenta, czy dać mu wsparcie – zaznaczył. Podkreślił że „ta manifestacja tak czy inaczej musi się odbyć”. – Będziemy pokazywać naszą siłę w różny sposób. Już teraz mogę przyznać, że jeżeli trzeba będzie, jesteśmy w stanie posunąć się bardzo daleko, by obronić branżę rolniczą – dodał.

Przypomniał, że „AGROunia jest największą organizacją rolniczą w Polsce skupiającą rolników a także przedsiębiorców i konsumentów, walczącą o polską wieś i polskie rolnictwo”. Poniedziałkowe manifestacje lider AGROunii nazywa „agropowstaniem”.

(28.01.2019 za PAP)