Nasi dostawcy znają sytuację i spokojni

29.01.2019

– Nastroje rolników są dla nas bardzo ważne. W tej chwili rolnicy na zebraniach rejonowych jak i na zebraniu przedstawicieli byli zapoznawani z sytuacją firmy. Wiedzą co się dzieje i co należy zrobić aby firma wróciła na właściwe tory – powiedziała Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz.

– Po podjęciu decyzji na zebraniu przedstawicieli o samodzielności naszej spółdzielni, które było odzwierciedleniem decyzji podjętych podczas zebrań rejonowych, sytuacja i nastoje wśród dostawców uspokoiły się. Rolnicy wiedzą o planie restrukturyzacji, gdyż grupie delegatów podstawowy zarys został przedstawiony. Ostudziliśmy atmosferę i uspokoiliśmy rolników. Rolnicy wiedzą, że spółdzielnia będzie dalej istniała, będzie firmą, którą zawsze mogli się szczycić. Wiadomo, że nie da się tego zrobić w ciągu miesiąca czy dwóch. Co ważne, rozumieją i są pogodzeni, że to będzie także częściowo ich kosztem – wyjaśnia prezes Grzybowska.

Zaznacza, iż wiadomo, że nie wszytko da się uzyskać z rynku, sama redukcja kosztów, też nie załatwi wszystkiego, ponieważ w dzisiejszych realiach rynkowych dobre zarządzanie kosztowe jest jedynie wartością progową dla przedsiębiorstwa. – Dostawcy spodziewają się, że w najbliższych miesiącach nie nastąpią znaczące podwyżki ceny skupowanego surowca. Przede wszystkim liczy się dla nich fundusz udziałowy, którego są właścicielami i który przy połączeniu z innymi podmiotami zostałby rozliczony i straciliby część swoich pieniędzy. Dzięki zrozumieniu sytuacji ze strony dostawców na chwilę obecną mamy zatem zdecydowanie spokojniejszy okres dla spółdzielni – mówi Iwona Grzybowska.

Dodaje, iż jeszcze 2-3 miesiące temu wpływało sporo wypowiedzeń ze strony dostawców. – Nie wszystkie są realizowane, część z nich zostaje anulowanych, w części okres wypowiedzenia został przedłużony, jeśli ktoś nie jest przekonany, że chce odejść, to może się zastanowić. Na tę chwilę nie otrzymujemy masowych wypowiedzeń. Wpływają pojedyncze, ale jest to normalne. Część producentów rezygnuje z produkcji mlecznej, a nieliczni faktycznie przechodzą do innych podmiotów – mówi prezes OSM Łowicz.

(29.01.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)