W OSM Kosów Lacki podpisano akt erekcyjny nowej inwestycji

01.02.2019

Ostatniego dnia stycznia w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim podpisano akt erekcyjny nowego budynku magazynowo-produkcyjnego. – Ta inwestycja była konieczna dla dalszego rozwoju i lepszego funkcjonowania naszej spółdzielni – powiedział Andrzej Minarczuk, prezes OSM Kosów Lacki.

Wartość najnowszej inwestycji to 7 milionów złotych. Część budynku sfinansowano ze środków własnych firmy, część z kredytu udzielonego przez Bank BGŻ BNP Paribas. – W 2017 roku złożyliśmy także wniosek o dofinansowane unijne wysokości 3 milionów złotych i jestem przekonany, że do kwietnia otrzymamy zwrot części poniesionych nakładów. Nowy budynek ma powierzchnię 2200 metrów kwadratowych, z czego 1900 metrów to magazyn chłodniczy z rampami do załadunku samochodów – mówił prezes Minarczuk.

W czasie uroczystości prezes zapowiedział dalsze inwestycje. – W planach mamy m.in. zakup nowych maszyn do plasterkowania czy modernizację kotłowni. Ponadto, kończymy teraz inwestycje w nową pompownię mleka i serwatki, którą finansujemy ze środków własnych, inwestujemy w naszą stację paliw. Niedawno wyposażyliśmy także nasze nowe laboratorium do analizy mleka. Wiem, że inwestycje wymagają pewnego zaciskania pasa, ale jestem także głęboko przekonany, iż to się opłaca i spółdzielnia zyska na tym w przyszłości – podkreślił Andrzej Minarczuk.

Głos zabrał także Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, który w krótkich słowach podsumował sytuację w branży mleczarskiej. Podkreślił fakt, że w 2018 roku skupiono w naszym kraju najwięcej mleka od 1989 roku, bo 11,5-11,6 miliarda litrów. – Chcę tylko zwrócić uwagę, że wówczas w Polsce działało ponad tysiąc spółdzielni mleczarskich, a obecnie zaledwie 95. Wówczas produkcją mleka zajmowało się 1,4 miliona gospodarstw, a teraz 420 tysięcy. To pokazuje skalę zmian, jakie przeobraziły naszą branżę – mówił Waldemar Broś.

Robert Smela, dyrektor lubelskiego oddziału BGŻ BNP Paribas, wskazał w swoim wystąpieniu na znaczenie tej inwestycji. – Zdajemy sobie sprawę z wagi tej inwestycji. Rada Nadzorcza i Zarząd podjęły decyzję o rozwoju firmy, co pozwala dobrze patrzeć na jej przyszłość. Bez inwestycji bowiem nie można funkcjonować i się rozwijać. Chciałbym życzyć, aby inwestycja szybko przełożyła się na wzrost dla firmy, oraz stabilizacji na rynku, która jest tak potrzebna – powiedział dyrektor Smela.

Wykonawcą najnowszej inwestycji kosowskiej spółdzielni była firma MKL Bau. – To była trudna realizacja, ale dzięki doskonałej współpracy z inwestorem oraz nadzorem budowlanym, udało się nam ja terminowo zakończyć. Ta budowa będzie naszą referencją w branży mleczarskiej – powiedział obecny na uroczystości Leszek Ładziak, wiceprezes MKL Bau.

Obecny był także Burmistrz Kosowa Lackiego, który stwierdził, że dla samorządowca nie ma nic przyjemniejszego niż otwieranie nowych inwestycji na swoim terenie. – To nie pierwsza ani nie ostatnie inwestycja w naszej spółdzielni. OSM Kosów Lacki to perełka naszego miasta, to miejsce pracy dla mieszkańców i zbyt mleka dla okolicznych rolników. To nieprawda, że rolnikom jest wszystko jedno, do jakiej mleczarni oddają mleko. Nasi rolnicy są od lat, często wielopokoleniowo związani z tą właśnie firmą, dlatego ona musi trwać – podkreślał Jan Słomiak, burmistrz Kosowa Lackiego.

Nie mogło zabraknąć także przewodniczącego Rady Nadzorczej. – Cieszę się, że daliśmy sobie radę z kryzysem zarządzania w naszej spółdzielni. Powołaliśmy nowy zarząd, który doskonale sobie radzi i dlatego mogła powstać ta inwestycja. Z tego miejsca dziękuję Panu Andrzejowi Minarczukowi i Pani Ewie Wójcik za dobre przygotowanie wniosku o unijne dofinansowanie i doskonałe przygotowanie tej inwestycji – powiedział Tadeusz Wojtyra, przewodniczący rady nadzorczej OSM Kosów Lacki. Wyraził także radość z obecności księdza proboszcza, który poświęcił nowy budynek.

Na koniec uroczystości nastąpiło podpisanie Aktu Erekcyjnego, który został złożony w ścianie budynku oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Zaproszeni goście zwiedzili także nowy budynek.

(01.02.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)