Paragony mogą być szkodliwe dla zdrowia

04.02.2019

O tym, że w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów w sklepach może być szkodliwy dla zdrowia bisfenol, mówi się od dawna. Teraz tę tezę potwierdzają hiszpańscy naukowcy. Serwis wp.pl zapytał najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce, czy badają swoje paragony.

W Wirtualnej Polsce w ubiegłym tygodniu, hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Granadzie przebadali 112 tys. paragonów fiskalnych z Hiszpanii, Francji oraz Brazylii. Aż 90% z nich zawierało bisfenol A. To substancja chemiczna, która jest stosowana w optyce, elektronice czy motoryzacji. Może być szkodliwa, a lista ewentualnych problemów, które bisfenol A może spowodować w organizmie ludzkim jest długa. Powstało na ten temat wiele prac naukowych.

Serwis zapytał polskie sieci handlowe, czy w jakikolwiek sposób kontrolują skład chemiczny paragonów. Czy poddają je analizie w laboratorium lub czy – w kontekście coraz częstszych doniesień naukowych – zamierzają takie działania podjąć w najbliższej przyszłości. Pytania wysłano pod koniec minionego tygodnia do najpopularniejszych sklepów w Polsce. Wśród nich znalazły się Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour, Kaufland, Tesco czy Żabka. Mimo że od tego czasu minęło już 6 dni, praktycznie żadna z sieci nie zabrała głosu.

Niektóre otwarcie poinformowały, że odpowiedzi nie będą w stanie przygotować, inne zaś „procesują temat wewnętrznie”, ale odpowiedzi z tego nie wynikły. Kilka pozostawiło nasze pytania bez żadnej reakcji. Jedyną siecią, która przesłała swoje stanowisko, był Lidl. Sieć zapewniła, że przywiązuje szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Tak produktów, jak i materiałów użytkowych, a wśród nich torebek na pieczywo oraz rolek kasowych.

„Paragony wydawane klientom naszej sieci są w pełni bezpieczne. Papier, z którego są produkowane rolki kasowe badamy minimum raz w roku w certyfikowanych laboratoriach” – czytamy w stanowisku sieci.

(04.02.2019 za dlahandlu.pl/wp.pl, fot. egospodarka.pl)