Dokonujemy przeglądu działania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

05.02.2019

Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele – powiedział we wtorek 5 lutego premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”.

Premier podczas wtorkowego briefingu został zapytany o możliwość wycofania się przez rząd z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Morawiecki zaznaczył, że w każdej ustawie jest „kluczowy dział” zajmujący się oceną skutków regulacji. – I po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się, jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości – mówił. Dodał, że dotyczy to każdej ustawy.

– Dlatego dzisiaj dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi, jakie są preferencje ludzi, czego ludzie oczekują – mówił Morawiecki. – Ponieważ jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa i chcemy postępować tak, żeby było jak najlepiej dla zdrowia, dla życia społecznego – dodał.

Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu jest dozwolone.

W 2019 roku zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Zgodnie z ustawą, od 2020 roku zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Zakaz nie dotyczy sklepów internetowych.

(05.02.2019 za PAP, fot. PTWP)