Najważniejsze działania europejskich mleczarń w II poł. 2018 roku

05.02.2019

Rada Eksportu Produktów Mleczarskich w Stanach Zjednoczonych (USDEC, Mark O'Keefe) przygotowała zestawienie najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych największych mleczarń na świecie. Z opracowania wybraliśmy te, z II p. 2018 roku, które dotyczyły firm europejskich – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

– FrieslandCampina pozyskała Best Cheese Holland. Kolejnym zakupem była hiszpańska Millána Vicente, aby wzmocnić swoją pozycję na Półwyspie Iberyjskim. FrieslandCampina podpisała też kontrakt produkcyjny z niemieckim DMK. Zgodnie z warunkami umowy, DMK będzie produkować mozzarellę, a FrieslandCampina dostarczy mleko, przepis na ser i marketing – informuje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

– FrieslandCampina i holenderska agencja rozwoju rolnictwa Agriterra rozszerzyły umowę partnerską na obszar pomocy drobnym producentom mleka w Azji i Afryce. Projekt ma na celu poprawę warunków produkcji mleka, wydajności gospodarstwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Kolejną aktywnością firmy, w ramach zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, było wprowadzenie mleka pod znakiem „On the way to PlanetProof”. Prawo do tej marki posiada niemiecki Stichting Milieukeur (SMK) i nadzoruje certyfikację pod tą marką. Firmy, które chcą jej używać, muszą spełniać określone standardy ochrony przyrody, klimatu i dobrostanu zwierząt, ustanowione przez SMK – dodaje.

– Francuski Lactalis nabył większościowy pakiet udziałów w libańskim dystrybutorze Hanilor, który działa również w Iraku, Jordanii i Syrii. Mleczarnia zakupiła też przedsiębiorstwo produkujące preparaty do żywienia niemowląt w południowoafrykańskim Aspen (Pharmacare Holdings). Lactalis nabył również od Nestlé malezyjski zakład produkujący schłodzone produkty mleczarskie (w tym opakowania mleka w proszku, za ok. 40 mln USD). Transakcja objęła dystrybucję, marketing i sprzedaż schłodzonych produktów mlecznych w Malezji, Singapurze i Brunei. Lactalis planuje uczynić z Malezji centrum działalności mleczarskiej w Azji Pd.-Wsch. – informuje ekspert.

Dodaje, że Arla Foods podpisała umowę o partnerstwie z bangladeską spółdzielnią mleczarską MilkVita. Arla oczekuje, że transakcja pozwoli jej lepiej zrozumieć rynek mleczarski Bangladeszu i opracować produkty dostosowane do potrzeb konsumentów. MilkVita planuje wykorzystać doświadczenie Arla, w celu zwiększenia wydajności, standardów jakości i rozwoju zrównoważonych praktyk hodowli bydła mlecznego.

– Glanbia i Leprino Foods planują budowę wartego 130 mln euro zakładu mozzarelli w Irlandii. Zakład będzie produkować 45 tys. ton rocznie, głównie w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynkach europejskich – mówi.

– Doszło do połączenia irlandzkich Lakeland Dairies i LacPatrick Dairies. Podmiot przyjął nazwę Lakeland Dairies i stał się drugim co do wielkości przetwórcą mleka w Irlandii, za Glanbią. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie USDEC – informuje Paweł Wyrzykowski.

(05.02.2019 za BGŻ BNP Paribas, fot. portalspozywczy.pl)